smahu správy

Tohtoročný jarmok zaznamenal najmenej predávajúcich

Predmetom hodnotenia na poslednom zasadaní poslancov MsZ v Stropkove bol aj 23.ročník obnoveného jarmoku. Organizátorom tohto obľúbeného augustového podujatia známeho nielen u nás, ale aj za hranicami je mesto Stropkov. Priebeh, výber programu, technické či finančné zabezpečenie má na starosti niekoľkočlenný organizačný štáb, za ktorý hodnotiacu správu predložil vedúci Odboru výstavby, regionálneho rozvoja a životného prostredia Ladislav Dubas.

„Termín konania stropkovského jarmoku je už tradične stanovený stále na prvý augustový víkend, tak aby nebol v kolízii so žiadnym jarmokom v regióne východného Slovenska. Bohužiaľ, v apríli sme sa dozvedeli, že v rovnakom termíne ako Stropkov, organizuje jarmok aj mesto Humenné. Podobná situácia sa stala aj pred rokom, kedy v rovnakom termíne plánovalo jarmok zorganizovať mesto Vranov nad Topľou. Vtedy sa nám so žiadosťou o presunutie ich jarmoku podarilo uspieť, tento rok samospráva Humenného našu žiadosť neakceptovala, aj napriek hrozbe, že z pohľadu nízkeho počtu predávajúcich utrpia obe mestá,“ uviedol L. Dubas.
V porovnaní s predošlými ročníkmi mal jarmok menší rozsah. Aj keď stánkov s občerstvením na námestí úbytok nebol, o predajných stánkoch s rozličným tovarom sa to však nedá povedať. Celkový počet predajných stánkov dosiahol číslo 120. Na porovnanie, v roku 2003 bol počet predávajúcich 280, v minulom roku 175.
„Nielenže boli viditeľné medzery medzi predávajúcimi, čo sa týka príjmov a výdajov, tohtoročný jarmok patril príjmovo medzi najslabšie. Spôsobil to pomerne nízky počet predávajúcich, hoci záujem o predajné miesta bol prakticky od začiatku roka, kedy sa predávajúci písomne prihlasovali.“ S predajom miest samospráva začala 1.júna, hneď prvý deň bolo predaných 90% predajných miest na námestí SNP.
Reč bola aj o tombole. Atraktívne ceny v tombole lákajú čoraz viac ľudí. Už počas piatkového poobedia si návštevníci tombolové lístky na piatkový a sobotný večer zakúpiť nemohli, pretože boli vypredané. Príjmy z predaja tomboly môže mať mesto bez záväzkov k Daňovému úradu za jeden deň len vo výške 1 500 eur. Samospráva na tento fakt reflektovala a prisľúbila, že do budúcnosti zabezpečí možnosť predaja vyššieho počtu tombolových lístkov, aby nebol ukrátený nik, kto má o tombolu záujem. „Po finančnom vyúčtovaní a porovnaní príjmov a výdajov, môžeme konštatovať, že príjmy jarmoku z predaja jarmočných miest, príjmy z tomboly a príjmy od sponzorov presiahli náklady na prípravu a priebeh jarmoku,“ zhodnotil vedúci odboru a pokračoval v konštatovaní, že nedošlo k žiadnym mimoriadnym situáciám, úrazom, škodám na majetku, ani zdraví účastníkov. Bez väčších problémov boli zabezpečené dodávky elektriny a vody pre predávajúcich stánkarov, ako aj pre kultúrny program, ktorý bol navrhnutý tak, aby uspokojil všetky vekové kategórie.
„Spokojnosť predávajúcich si netrúfame hodnotiť, no je zrejmé, že finančná kríza zasiahla rozpočty rodín a teda nepredpokladáme, že tržby v predajných stánkoch boli nadpriemerné,“ uzavrel. Ďalší, 24. ročník jarmoku, by sa mal konať opäť o rok, v termíne 3. až 5. augusta 2018 na obvyklom mieste.
-r-

redakcia | 13. 10. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 356x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou