smahu správy

Iniciatíva pre Prešovský región

Minulý týždeň, 5. októbra 2017 sa v Bratislave uskutočnilo prípravné stretnutie zástupcov Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Európskej komisie, Svetovej banky a Prešovského samosprávneho kraja k Iniciatíve EK pre zaostávajúce regióny. Prešovský kraj, ktorého HDP na obyvateľa nedosahuje ani priemer EÚ, privítal možnosť participovať v Iniciatíve EK pre zaostávajúce regióny a využívať skúsenosti z podobného projektu v poľskom Podkarpatskom Vojvodstve. V súlade s plánom spolupráce sa ďalšie rokovanie uskutoční koncom novembra priamo v prešovskom regióne.
Na dnešnom stretnutí boli prezentované zásadné prvky potrebné pre prípravu Akčného plánu vyplývajúceho z Iniciatívy EK pre zaostávajúce regióny. Plán bude postavený na základe určenia a definovania kľúčových potrieb, možností a skúseností, a to najmä zainteresovaných regionálnych hráčov v komunikácii s expertmi Svetovej Banky a Európskej komisie. EK ponúkla prostredníctvom Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu túto iniciatívu Slovensku, inšpirujúc sa úspešným pilotným projektom realizovaným v Poľsku v Podkarpatskom Vojvodstve, ktoré susedí priamo s Prešovským krajom. Práve v tomto slovenskom regióne je percento HDP na obyvateľa pod priemerom krajín EÚ. Na základe týchto odporúčaní Prešovský kraj privítal možnosť participovať v Iniciatíve EK pre zaostávajúce regióny. Súčasne bol zadefinovaný predbežný plán ďalšej spolupráce, vrátane ďalšieho stretnutia koncom novembra 2017 priamo v Prešovskom kraji.
Táto iniciatíva je plne v súlade s politikou Slovenskej republiky týkajúcou sa problematiky systémovej podpory rozvoja najmenej rozvinutých a zaostávajúcich regiónov a môže využiť skúsenosti, ktoré boli aplikované v regiónoch s podobnými problémami.
Komunikačný odbor
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

redakcia | 13. 10. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 231x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou