smahu správy

Medzinárodný plenér pre výtvarníkov a fotografov

obrazokNa tohtoročnej výtvarnej a fotografickej tvorbe v rámci medzinárodného plenéra sa v Roztokoch zúčastnilo 29 záujemcov.

Hlavným zámerom plenéru bolo prostredníctvom odborných vzdelávacích aktivít, konkrétne prostredníctvom tvorby vo voľnej prírode a výmeny skúseností v oblasti výtvarného a fotografického prejavu, rozvíjať talent a výtvarné schopnosti za prítomnosti erudovaných lektorov. Projekt Perly Karpát pre profesionálnych umelcov bol realizovaný s finančnou podporou Úradu vlády SR – program kultúra národnostných menšín 2017, na ktorý nadväzoval projekt pre neprofesionálnych výtvarníkov a fotografov Tvorme bez hraníc, ktorý podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Účastníci sa podieľali na aktívnych, a predovšetkým tvorivých podobách zobrazovania svojich spontánnych nápadov a vzájomného kultúrno-estetického poňatia samostatnej autorskej umeleckej činnosti v procese kreslenia a fotenia prírody a krajiny, voľnej tvorby a umeleckej prezentácie v kombináciách rôznych techník.
Zobrazovali vo svojich dielach najčastejšie krajinnú scenériu v okolí Roztok, pamiatky regiónu, dedinskú architektúru. Na obrazoch všetkých autorov sa objavili zobrazenia, ktoré pripomenuli rôzne umelecké štýly, ako aj zaujímavé kresbovo-maliarske rukopisy. Výtvarné kompozície odzrkadľovali citlivosť a emocionálne povahy výtvarníkov. Atmosféru poetiky a blízkej minulosti upevnili fotografie drevených stavieb v dedine i samotnej hvezdárne, architektúru nášho regiónu, reportáže a dokumenty vo fotografii.
Plenér uplynul a nám zostali spomienky v podobe obrazov a fotografii či budúcich tvorivých plánov. Vytvorené diela budú prezentované v katalógu a na výstavách v priestoroch Podduklianskeho osvetového strediska vo Svidníku, Sanoku a Užhorode.
Katarína Grúsová, POS Svidník

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

redakcia | 13. 10. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 249x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou