smahu správy

Rozšírenie múzea je začiatkom ďalšej etapy rozvoja kultúry v Stropkove

obrazokV reprezentačnej sále Kaštieľa v Stropkove sa v stredu, 27. septembra, uskutočnil slávnostný podpis dodatku k Dohode o spolupráci Mesta Stropkov a Prešovského samosprávneho kraja. Dodatok, a teda oficiálny charakter rozšíreným múzejným priestorom dali spoločným podpisom predseda PSK Peter Chudík, primátor Mesta Stropkov Ondrej Brendza a riaditeľka Krajského múzea v Prešove Mária Kotorová.

Dolné priestory múzea, Rytierska sála, bola verejnosti sprístupnené začiatkom júla výstavou mariánskej úcty pod názvom Mária, Matka Ježišova.
Dovtedy Galéria a múzeum v Stropkove využívalo v budove historického kaštieľa len podkrovné priestory, v ktorých sa nachádza stála výstava obrazov stropkovského rodáka a akademického maliara Františka Veselého a expozícia krojovaných bábik. Organizačnou jednotkou Krajského múzea v Prešove sa stropkovské múzeum stalo začiatkom roka. „Som veľmi rád, že sme posunuli myšlienku múzea v Stropkove ďalej. Začali sme v roku 2008 v priestoroch, ktoré boli veľké približne 300 m2. Teraz, vďaka dobrej spolupráci mesta a Krajského múzea v Prešove sa tento priestor rozšíril. Podpis nás zaväzuje k tomu, aby sme múzeum podľa dohody a možností rozvíjali naďalej. Chcem sa Vám poďakovať, že ste mali záujem na rozšírení múzejných priestorov a teším sa na ďalšiu spoluprácu ,“ vyjadril predseda PSK Peter Chudík. V úspešné pokračovanie spolupráce verí aj primátor Stropkova. „Úspešne sa nám podarilo pokračovať v tom, čo začalo takmer pred desiatimi rokmi. Verím, že múzeum bude mať aj naďalej potenciál ponúknuť návštevníkom nášho mesta, ako aj návštevníkom PSK kus nás, kus našej histórie. V mene mesta, chcem vyjadriť poďakovanie, že sme našli spoločnú reč a zároveň vyjadriť prísľub na podporu aktivít, ktoré máme spoločne naplánované. Slovo dalo slovo, a myslím si, že nás čaká ešte veľa zaujímavej spolupráce a podarí sa nám nadviazať na začaté.“
Riaditeľka Mária Kotorová vníma tieto skutočnosti ako novú etapu vo vývoji múzea. „Vznikla nová, môžeme povedať, že modelová situácia pre financovanie kultúry, keď sa už mnoho rokov dozadu vravelo o trojzložkovom modeli, kde by mal kooperovať zriaďovateľ, samospráva a samotný subjekt, ktorý by sa mal usilovať o granty a sponzoring. Myslím, že toto tu je ideálna situácia, kde nachádzame pochopenie a podporu našich činností a aktivít u nášho zriaďovateľa, ako aj zo strany samosprávy Stropkova,“ uviedla K. Kotorová a ďalej dodala, že nejde len o rozšírenie rozlohy múzejných priestorov, ale hlavne o podstatné rozšírenie z hľadiska historicity objektu. Stropkovčania sa najbližšie môžu tešiť na výtvarno-historickú výstavu venovanú Márii Terézii, ktorej teraz 300. výročie narodenie rezonuje v spoločnosti. „Expozícia bude zameraná na Máriu Teréziu a európsky barok. Keďže v Kaštieli paralelne prebieha viacero výstav, v ďalších priestoroch už 13. októbra bude môcť verejnosť obdivovať Erby miest a obcí PSK, v horných priestoroch bude inštalovaná výstava Od nížiny po Poloniny, mapujúca celý Zemplín. Pokiaľ ide o archeológiu, históriu, ľudovú kultúru a prírodu, výstava bude mať veľmi hodnotný, edukatívny charakter najmä pre školy,“ prezradila plány nasledujúceho obdobia riaditeľka múzea. Chýbať nebudú ani ďalšie prednášky z cyklu Potulky dejinami. Koncom októbra je kvôli veľkému úspechu naplánované pokračovanie Svätci a svätice stropkovských chrámov II..
-r-

obrazok obrazok

redakcia | 6. 10. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 354x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou