smahu správy

Spomienková púť do Osvienčimu

Deviaty septembrový deň si každoročne pripomíname obete holokaustu a rasovo motivovaného násilia. Tento pamätný deň je smutnou spomienkou na prijatie Židovského kódexu vládou slovenského štátu 9. septembra 1941. Aj preto sa 46 obyvateľov malebnej obce Bžany rozhodlo, že v tomto roku vykoná spomienkovú púť do Osvienčimu. Na základe prieskumu poslancov sme zistili, že na tomto smutnom mieste bolo doteraz len asi desať Bžančanov.

Rozhodli sme sa teda zorganizovať spomienkovú púť. Boli sme milo prekvapení, akú odozvu mala táto ponuka Obecného zastupiteľstva u občanov. Púti sa zúčastnilo 46 obyvateľov obce. Milo nás prekvapilo, že viac ako polovicu pútnikov tvorili obyvatelia Rómskej komunity, ktorí sa spoločného zájazdu organizovaného obcou zúčastnili po prvý krát. Osvienčim je poľské štyridsaťtisícové mesto ležiace pri ústí rieky Soly a Visly. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto pričlenené k Nemeckej ríši a bol tu vybudovaný najprv koncentračný tábor Auschwitz I v areáli bývalých kasární a neskôr na druhej strane mesta rozsiahly vyhladzovací tábor Auschwitz II – Birkenau. Dodnes sa zachovalo 45 murovaných a 22 drevených barakov. Viditeľné sú aj zvyšky plynových komôr a kremačných jám pre pece.
Dnes sú objekty koncentračného tábora KL Auschwitz I a II pamätníkom pripomínajúcim celému svetu zvrátenosť nacistického režimu a utrpenie miliónov nacistami prenasledovaných ľudí celej Európy. Celkom bolo z územia dnešného Slovenska deportovaných do Osvienčimu 65 692 osôb. Aj keď výklad českého sprievodcu aj prostredie koncentračného tábora Auschwitz, ktoré sme navštívili boli smutné, zážitok z tohto prostredia je pre obyvateľov obce nezabudnuteľný. Až na tomto mieste si mnohí z nás uvedomili, aké šťastie vlastne máme, keď žijeme v slobodnej a pokojnej krajine. V koncentračnom tábore Auschwitz sme sa na stenách tábora stretli s myšlienkou „Ak si človek nepripomína históriu mal by ju prežiť ešte raz“. Nikomu na svete neprajeme, aby sa história Osvienčimu, či iných koncentračných táborov opakovala a preto sme ju chceli pripomenúť aj obyvateľom našej obce.
Po smutnom, ale dôležitom zážitku z Osvienčimských koncentračných táborov sme popoludní navštívili soľnú baňu vo Wieliczke, ktorá nás očarila svojimi skvostami. Soľná baňa Wieliczka sa nachádza blízko mesta Wieliczka na juhu Poľska neďaleko Krakova. Baňa patrí medzi najstaršie na svete, ťažba prebiehala od 13. storočia až do roku 2007. Baňa ja dnes turistickou atrakciou, ktorá ponúka viaceré sochy, galérie a kaplnku, ktorú vysekali baníci a v ktorej sme aj my boli svedkami sobáša mladých ľudí.
Večer síce unavení, ale spokojní sme sa vrátili domov.
JUDr. Mária Kasičová, starostka obce Bžany

redakcia | 6. 10. 2017 | Obce okresu | Odkaz na článok | | 223x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou