smahu správy

ÚVZ SR: Ochráňte svojho škôlkara

Materská škola pre malé dieťa okrem zdravého fyzického vývinu, rozvíjania rečových schopností a sociálno–emocionálnej stránky, kde sa učí ochote spolupracovať, byť v kolektíve s rovesníkmi, alebo sa učiť nové činnosti, predstavuje aj potenciálne rizikové prostredie v súvislosti s možným šírením niektorých ochorení. K najčastejším patria ochorenia horných a dolných dýchacích ciest, niekedy spojené s kožnými vyrážkami, ochorenia tráviaceho systému a parazitárne ochorenia. Najúčinnejšou prevenciou voči chorobám v škôlkach je dodržiavanie základných hygienických návykov, očkovanie a otužovanie detí. Dôležité je taktiež dbať na to, aby deti do kolektívu nechodili choré alebo nedoliečené.

Malí škôlkari potrebujú na to, aby lepšie odolávali ochoreniam, viac času. Docentka MUDr. Jana Hamade, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vysvetľuje, že deti majú inú bakteriálnu flóru ako dospelí a zároveň nedostatočne vyvinutý imunitný systém. Preto sú, pokiaľ ide o infekčné ochorenia, najrizikovejšou skupinou. Zároveň upozorňuje aj na nežiaduci jav posledných rokov, ktorým je stúpajúci počet nezaočkovaných detí v dôsledku rôznych antivakcinačných aktivít. „Očkovanie je najúčinnejší prostriedok, ako znížiť počet ochorení v detskej populácii. Má význam aj pre neočkovaných jedincov v podobe nepriameho efektu. Ak sa podarí v populácii dosiahnuť vysoké percento zaočkovanosti, preruší sa tým šírenie infekcie medzi očkovanými a tým sa výrazne znižuje riziko prenosu infekcie aj na neočkovaných jedincov. Ide o tzv. kolektívnu imunitu,“ zdôrazňuje. „Malé deti je veľmi ťažké uchrániť pred chorobami, pretože sú zvedavé a stále na niečo siahajú, takže v kolektíve sa infekčné ochorenia rozšíria veľmi ľahko. Po nástupe do škôlky si musí detský organizmus na bakteriálnu flóru v danom kolektíve zvyknúť a získať odolnosť voči určitým patogénom. Postupne priebeh ochorení nie je taký závažný a počet chorých detí klesá,“ dodáva docentka Jana Hamade.
Ochranu zdravia detí v rámci ich pobytu v materskej škole upravuje legislatívne na úseku verejného zdravotníctva zákon č.355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Podľa neho môže byť v predškolskom zariadení umiestnené len dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia. „Na zabezpečenie tejto povinnosti sa robí tzv. ranný filter.“ Fyzické osoby – podnikatelia i právnické osoby, ktoré prevádzkujú predškolské zariadenie musia zabezpečiť, aby každý deň zodpovedná osoba zisťovala, či zdravotný stav dieťaťa umožňuje jeho prijatie. „Rovnako musia zabezpečiť, aby zodpovedná osoba prijala dieťa podozrivé z ochorenia iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu príslušným ošetrujúcim lekárom. Ak sa počas dňa u dieťaťa prejavia príznaky akútneho prenosného ochorenia, je povinná ho od ostatných izolovať, zabezpečiť nad ním dočasný dohľad a okamžite informovať zákonného zástupcu,“ zdôrazňuje docentka. Kontrola dodržiavania zákonom ustanovených povinností je v kompetencii orgánov verejného zdravotníctva.

Základ je hygiena
Prvý predpoklad zabránenia vzniku a šíreniu prenosných ochorení v kolektíve detí je dodržiavanie vysokého hygienického štandardu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa až 80 % infekcií šíri špinavými rukami. Sú živnou pôdou napríklad pre hepatitídu typu A, salmonelózu, aj rôzne hnačkové a respiračné ochorenia. „Baktérie sú všade okolo nás a mydlo s vodou doslova chránia zdravie. Preto už malé deti veďte k hygienickým zručnostiam a návykom a tiež k primeranému otužovaniu,“ radí odborníčka.

Čo potrápi deti najčastejšie
Pomerne často sa u škôlkarov vyskytujú zápaly slizníc horných dýchacích ciest. Väčšinou ide o banálne ochorenie nosohltana, ktoré sa však v detskom veku môže skomplikovať rozšírením infekcie do stredného ucha, prinosových dutín, hrtanu a priedušiek, prípadne do pľúc. Vzácne môžu byť príznaky kataru horných dýchacích ciest prvými príznakmi zápalu mozgových blán.
Pôvodcami ochorení bývajú vírusy, alebo baktérie a nákaza sa obvykle šíri kvapôčkovou infekciou. O spôsobe liečby rozhoduje vždy pediater, ktorý rozlíši, o aké ochorenie ide. V prípade vírusových ochorení stačí symptomatická liečba – podávanie čajov, vitamínov a liekov proti horúčke. Pri bakteriálnych ochoreniach je nevyhnutná antibiotická liečba.
V oboch prípadoch však dieťa musí odpočívať na lôžku a do kolektívu sa vrátiť až po úplnom vyliečení. Príliš skorý návrat nedoliečeného dieťaťa do materskej školy predlžuje jeho rekonvalescenciu a zároveň zvyšuje riziko nakazenia ostatných detí.
Druhou častou skupinou ochorení v detských kolektívoch sú ochorenia spojené s kožnými vyrážkami, napríklad šarlach, ovčie kiahne a osýpky.

  • Šarlach je streptokoková angína sprevádzaná drobnou škvrnitou splývavou vyrážkou na koži. Exantém (svetločervené pupence, pľuzgieriky naplnené čírou i skalenou tekutinou aj prasknuté a chrasty) sa začína na vnútorných plochách stehien a predlaktia, v podbrušku a zvykne sa rozšíriť po celom tele, aj na tvár. Typický príznak je malinový jazyk. Ku koncu ochorenia sa olupuje koža, najmä na dlaniach a prstoch.
  • Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé horúčkovité ochorenie, s pľuzgierikovou vyrážkou, postihujúcou celé telo, najmä však tvár a vlasatú časť hlavy. Vysieva sa v opakovaných vlnách.
  • Osýpky sa začínajú nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Zvyšuje sa teplota a na vnútornej strane sliznice líc vznikajú tzv. Koplikove škvrny – žltobiele škvrnky s červeným okrajom. Na vrchole teploty sa objavuje splývavá vyrážka, najprv za ušami, potom na tvári, trupe, končatinách, s generalizáciou do štyroch dní. Obávanými komplikáciami sú zápal pľúc a poškodenie centrálneho nervového systému.

    Nemenej vyskytujúce sa a hlavne nepríjemné sú parazity. Vši nemilujú len vlasy, ale aj hrebene či čiapky. Vši sa šíri hlavne priamym kontaktom, predovšetkým v kolektívoch malých detí, alebo pri vymieňaní osobných predmetov ako sú hrebene, čiapky, uteráky, šály či iné odevy. Zavšivavenie – pedikulóza, je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje voš detská, hlavová. Vyvoláva nepríjemné svrbenie vlasovej pokožky hlavy a dieťa si škriabaním môže vytvoriť ranky. Ak sa sekundárne infikujú, vzniká hnisavé ochorenie kože (impetigo), pri ktorom môže dôjsť i k zdureniu regionálnych uzlín, hlavne za ušnými lalôčkami a na krku.

    Aby sa preventívne predchádzalo vzniku infekčných ochorení v detskom kolektíve, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neustále apeluje, že okrem edukácie detí v zmysle osvojenia si správnych hygienických návykov, je potrebné aj zo strany rodičov do kolektívu zaradiť iba zdravé dieťa, využiť možnosti plného zaočkovania dieťaťa, otužovanie detí spôsobmi primeranými veku a podobne.

    -r-

redakcia | 29. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 231x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou