smahu správy

Stropkov na historických mapách

Štúdiom máp a všetkého čo sa dá z nej vyčítať, sa zoberá Historická geografia. Tá je geografiou minulej krajiny, nie súčasnej krajiny, všíma si krajinu od obdobia, odkedy do nej vstúpil človek. Funguje aj ako pomocná veda historická, ale u nás nie je až tak rozšírená. Predmetom historickej geografie sú humánno-geografické a fyziologické reliéfy krajiny, ich vzájomné interakcie. Zaujíma sa o to, ako človek menil geografický reliéf a aj krajinu samotnú, v ktorej žil.

Od vytvorenia najstaršej mapy, ktorá zachytáva územie Uhorska (aj Slovenska), ubehlo už 504 rokov. Mapu Tabula Hungariae vytvoril sekretár ostrihomského arcibiskupa Lazarus Rosetti na arcibiskupov príkaz. Mapa bola zostavená v roku 1513, ale tlačou vyšla až po smrti Rosettiho v roku 1528 v Ingolstadte. Vydaná bola Johannom Cuspianom. Mapa má rozmery 54,8 cm x 78,3 cm. Jej mierka je približne 1 : 1 093 000 a je špecifická tým, že sever má vychýlený o 45 stupňov. Na tejto mape môžeme nájsť aj naše mesto, teda mesto Stropkov, ktoré je v mape zapísané ako Stropka. Je to významný bod v našich dejinách, kedy sa môžeme pochváliť, že sa naše mesto nachádza na najstaršej zachovanej mape Uhorska.
Ďalšou mapou, ktorá zachytáva územie Uhorska a aj Slovenska je mapa Lazia Wolfganga Hungariae Descriptio. Mapa má rozmery 50 cm x 35,5 cm a mierku 1:1400 000. Vydaná bola niekedy okolo roku 1575. Vydal ju Abraham Ortelius v Antverpách. Aj na tejto mape môžeme nájsť naše mestečko zapísané ako Stropfka. Samozrejme polohu na týchto mapách treba brať, ako sa hovorí, s rezervou. Mapy sú zo 16. storočia a ľudia nemali k dispozícii vesmírne družice a iné technické prístroje dnešného typu.
Treťou zaujímavou mapou je mapa Totius Regni Hungariae una cum Adjacentibus et finitimis Regionibus Delineatio, ktorej autorom je Mikuláš Visscher. Mapa má rozmery 52 cm x 42 cm a mierku 1 : 2 170 000. Mapa bola vydaná autorom v Amsterdame roku 1687. Mapa okrem Uhorska zachytáva aj krajiny ako Rumunsko, Chorvátsko, Poľsko, Česko, Rakúsko a iné. Naše mesto je v mape zapísané ako Stropfko.
Okrem týchto najstarších máp sa v Budapešti a iných archívoch nachádza množstvo máp, ktoré zachytávajú polohu nášho mesta. Tieto mapy z pohľadu Stropkova neboli ešte nikdy preskúmané. Táto práca je dlhodobá a v zahraničí by bolo treba pobudnúť dlho. Snažíme sa vytvoriť zoznam existujúcich dostupných na internete. V prípade záujmu si môžete mapy pozrieť on-line na adrese https://maps.hungaricana.hu/en/.
Mestský úrad v Stropkove – Mgr. Ľuboslav Šmajda

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

redakcia | 29. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 295x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou