smahu správy

Slovenské opálové bane

Jedného dňa sa naše dobré pani učiteľky rozhodli v rámci vyučovania biológie a geografie zorganizovať exkurziu do opálovej bane pri meste Prešov.

V pondelok, 18. septembra 2017 ráno bol skoro celý druhý stupeň nastúpený pred školou, všetci totiž boli pripravení zažiť dobrodružstvo v bani. Bez väčších problémov sme dorazili pred štôlňu Jozef. Tam nás už čakali dvaja mladí a nadaní sprievodcovia. Rozdelili sme sa do dvoch skupín. Najprv išli šiestaci a siedmaci s pani sprievodkyňou, po necelých 10 minútach aj nám ôsmakom a deviatkom pán sprievodca rozdal prilby a baterky. Keď sme vošli do bane, pocítili sme chlad a vlhko, zo stien kvapkala až tielka voda, no potom sa to zlepšilo. Od sprievodcu sme sa dozvedeli, že baňa má 17 poschodí, z toho je 5 zaplavených a dá sa v nich potápať. Najdlhšia chodba má 1,7 km a spolu majú 32 km. Zo začiatku baníci používali len kovové tyče na ťažbu, ale nebolo to veľmi dobré, pretože 1 m kopali 1 mesiac. Po modernizácii, keď objavili dynamit, tak 1 m vykopali za 1 deň. V bani aj dnes žijú netopiere. Tiež sme sa dozvedeli, že v priebehu niekoľkých rokov chceli rôzni ľudia uviesť baňu do prevádzky, ale skoro všetci skrachovali. V roku 2005 sa jeden pán geológ rozhodol, že baňu sprístupni verejnosti. Od roku 2012 je prístupná pre všetkých návštevníkov. Tiež nám sprievodca spomenul, že sa tam vyťažil najväčší a zároveň najdrahší opál. Teraz sa nachádza v múzeu vo Viedni. Práca robotníkov bola ťažká a namáhavá, vodu museli čerpať ručne a pracovať vo vlhkom a prašnom prostredí, vozíky s odpadom museli dvaja tlačiť a jeden ťahať. Zarábali 4× viac ako murári, lenže dožívali sa len maximálne 40 rokov. Druhy opálov sú rôzne. Napríklad sklenený, modrý, drevený a čierny opál. Ich cena je rôzna, najdrahší je však čierny opál. Stretli sme aj vládcu baníckych škriatkov, ktorí pomáhali baníkom nachádzať opálové žily. Videli sme opál, stalaktity a rôzne druhy sopečných hornín. Najväčšie zastúpenie má andezit. Tiež sme si ukázali, čo je v bani absolútna tma.
Vonku pred baňou bol odpad z ťažby, kde niektorí žiaci „pátrači“ našli aj hodnotné kusy opálu. Najlepšou hľadačkou opálu bola moja sestra Katka, ale všetci sme si z exkurzie odniesli nezabudnuteľné zážitky na celý život.
Marek Gramata, 9. ročník, ZŠ s MŠ Havaj

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 29. 9. 2017 | Školy a ich aktivity | Odkaz na článok | | 181x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou