smahu správy

Mesto do rekonštrukcie cintorína zainvestovalo takmer 153 tisíc eur

obrazokKoniec augusta znamenal pre stropkovský cintorín začiatok zatiaľ najväčšej rekonštrukcie.
Po tom, čo samospráva za uplynulé dva roky zmodernizovala interiér Domu nádeje, na starom cintoríne zrekonštruovala spevnené plochy, schodiská, oplotenie, vstupnú bránu i kaplnku pri cintoríne z I. svetovej vojny, tento rok práce pokračujú na hornom cintoríne.

Aktuálny stav stropkovských cintorínov a priebeh prác opísal vedúci strediska mestského podniku Služba Dušan Lukáč. „Na tunajších cintorínoch neprebehla výraznejšia rekonštrukcia niekoľko desiatok rokov. Na niektorých miestach sa nachádzajú chodníky ako aj verejné priestranstvá ešte v pôvodnom stave. Na spevnených plochách je rozpadnutý asfalt, miestami len kameninová drva, väčšina chodníkov na hornom cintoríne je rozpadnutá,“ konštatuje a dodáva, že spomínaný stav komunikácií sťažuje prístup a spôsobuje najviac problémov hlavne počas jesene.
Pod poškodenie jednotlivých komunikácií na cintorínoch sa do značnej miery podpísala aj skutočnosť, že nimi často prechádzajú mechanizmy zabezpečujúce osádzanie hrobových miest a pomníkov.
Stavebné práce prebiehajúcej rekonštrukcie začali na spevnených plochách, rozvodoch vody, elektriny a verejnom osvetlení. Obnovou a zmenou statusu má postupne prejsť aj nedokončená stavba pripomínajúca kaplnku nachádzajúca sa v strede areálu nového cintorína, ktorá niekedy slúžila ako sklad náradia a údržby. Po oprave by tak mala slúžiť ako kaplnka v pravom zmysle slova.
„Aktuálne pracujeme na výstavbe nových parkovísk pred vstupom na cintorín. V jeho areáli rekonštruujeme všetky spevnené plochy, ktoré budú po novom odvodnené a vyložené zámkovou dlažbou. Chodníky sú projektované tak, aby k ich poškodzovaniu mechanizmami viac nedochádzalo. Z minulosti sú známe problémy súvisiace s vodou, keďže doteraz mohli využívať len jeden provizórny kohútik. Po ukončení prác budú pre návštevníkov vybudované tri nové zdroje vody. Realizujeme tiež prípravu pre nové verejné osvetlenie a rozhlas, ktoré plánujeme zahrnúť do investičných aktivít v budúcom roku,“ uviedol D. Lukáč.
Novinkou v priestoroch horného cintorína bude pietna zóna, ktorá má vzniknúť pri plánovanej kaplnke. Jej okolie pokryje zámková dlažba a osadených tam bude deväť nových lavičiek. Tento zámer plánujú po aktuálnych exteriérových úpravách dokončiť v nasledujúcom roku. Diskutuje sa aj o zriadení kolumbária určeného na uloženie urien.
„Pokračujeme v nasadenom trende, pietne miesta sa snažíme zveľadiť a dať im novú, dôstojnejšiu podobu, aby zodpovedali požiadavkám 21. storočia,“ uzavrel D. Lukáč.
Celá rekonštrukcia vyjde samosprávu na 152 385 eur. Ukončenie prác by nemalo prekročiť koniec októbra.
-r-

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 22. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 356x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou