smahu správy

Približne každý desiaty vodič za volantom je pod vplyvom alkoholu

Najrizikovejšie sú predĺžené víkendy a sviatky

Zvýšenie povedomia o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov je už niekoľko rokov septembrovou témou európskych a slovenských pivovarníkov. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom SR a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) organizovali už 6. ročník osvetovej kampane Deň zodpovednosti na slovenských cestách.
Tento rok Deň zodpovednosti pripadol na nedeľu, 17. septembra. Cieľom akcie je apelovať na vodičov, aby pred jazdou nekonzumovali alkohol. Zvlášť chcú upozorniť na to, že práve počas predĺžených víkendov a sviatkov sa stane viac dopravných nehôd, pod ktoré sa podpíše práve prítomnosť alkoholu.
Súčasťou Dňa zodpovednosti bola aj dopravno – preventívna akcia prebiehajúca v rámci Slovenska počas celého predĺženého víkendu.
Od januára do konca augusta 2017 bolo pod vplyvom alkoholu zavinených 964 dopravných nehôd, za rovnaké obdobie minulého roka ich bolo 930.

Takmer každá desiata dopravná nehoda na Slovensku je spôsobená vodičmi, ktorí sú pod vplyvom alkoholu. „V období posledných rokov štatistiky ukazujú mierny pokles dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu,“ hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu a dodáva, že k tomuto poklesu (2% ročne) prispievajú aj preventívne aktivity ako je napríklad aj Deň zodpovednosti, keď pripomíname, že šoférovanie pod vplyvom alkoholu je veľmi nebezpečné.
Štatistiky Prezídia Policajného zboru (PPZ) ukázali, že až 59 % dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane cez víkendy vrátane piatku, avšak ešte rizikovejšími sú predĺžené víkendy a sviatky, počas ktorých opití vodiči spôsobia v priemere o 11 % viac dopraných nehôd. V tomto roku dokonca až o 31 % viac. „Práve preto sme sa rozhodli upozorniť dôraznejšie na túto skutočnosť a to aj policajnou akciou, ktorá prebiehala na celom Slovensku počas tohto predĺženého víkendu a zameriavala sa najmä na kontrolu alkoholu u vodičov motorových vozidiel,“ dopĺňa plk. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície PPZ.
ZA VOLANT POD VPLYVOM ALKOHOLU SADAJÚ HLAVNE MUŽI. PODCEŇUJÚ KRÁTKE JAZDY V OBCI.
I napriek tomu, že väčšinu nehôd pod vplyvom alkoholu spôsobia muži – vodiči (88 %), v poslednom období pribúda počet žien (o 1,5 % ročne), ktoré si sadajú za volant po vypití alkoholických nápojov.
Najmenej zodpovední sú mladí vodiči s vodičskou praxou do 5 rokov, ktorí stoja za viac ako štvrtinou (26 %) všetkých nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu. Najviac opitých vodičov sadá za volant v čase od 16 hodiny poobede do približne tretej hodiny ráno, zvlášť v čase od 22.00 – 24.00 hod.
Fakt, že alkohol výrazne znižuje schopnosť vodiča bezpečne viesť vozidlo potvrdzujú údaje, ktoré hovoria, že až 64 % nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu sa udeje za priaznivých poveternostných podmienok, za dobrej viditeľnosti a na suchej ceste. Tri štvrtiny nehôd pod vplyvom alkoholu (75 %) sa stane v obci, čo môže znamenať, že Slováci podceňujú práve krátke jazdy, ako napríklad návrat z návštevy, stretnutia alebo cesta na nákup. Podľa policajných štatistík medzi najrizikovejšie mesiace patrí december.

ALKOHOL ZA VOLANT NEPATRÍ
Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR upozorňuje, že alkohol má na vodiča výrazný vplyv, spôsobuje stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa následne mylne domnieva, že jazdí bezpečne. „Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku, znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol zároveň spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov,“ dodáva.
Podľa údajov BECEP sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 % vyššia ako u vodiča, ktorý nepil. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400 %.
To, že aj menšie množstvo alkoholu spôsobuje horšiu koordináciu, motoriku a koncentráciu svedčí, že v prípade viac ako polovice (54%) nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu narazí vodič do pevných prekážok (napr. zaparkované alebo odstavené vozidlo, stĺp, strom, plot). V 26% sa opití vodiči zrazili s idúcim vozidlom. Z hľadiska príčiny dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa v 49 % prípadoch vodiči nedostatočne venovali riadeniu vozidla (otáčanie sa v aute, telefonovanie, bavenie sa so spolujazdcami, …) a v 26 % prípadoch bola príčinou neprimeraná rýchlosť jazdy.
KEĎ PIJEM, AUTO ZOSTANE DOMA
Keď pijem, auto ostane doma – je to najbezpečnejšie, ale aj najlacnejšie riešenie, ako sa vyhnúť nehodám a následným nepríjemnostiam. „Ak sa chystáte na zábavu spojenú s konzumáciou alkoholu, naplánujte si aj spôsob, ako sa dostanete bezpečne domov. Využite MHD, zavolajte si taxík, prejdite sa pešo, dohodnite si odvoz alebo prespite u kamaráta. Už aj keby si človek v takejto situácii zaplatil hotel, tak ho to vyjde asi 10-násobne lacnejšie, ako keby nafúkal za volantom. V prípade, že ste na stretnutí autom, spoľahlivým riešením je objednať si nealkoholické pivo,“ odporúča Jana Shepperd.
„Účet“ vodiča, ktorý pil a sadol za volant je vždy vysoký. Strata života alebo celoživotné následky na zdraví sú nevyčísliteľné. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu spoločne s Prezídiom PZ vypočítali cenu, ktorú zaplatí vodič za nezodpovedné pitie.

DEŇ ZODPOVEDNOSTI MÔŽETE MAŤ KAŽDÝ DEŇ
„Rešpekt a opatrnosť, ktoré sú príznačné pre motoristické začiatky, by v nás mali pretrvať počas celej vodičskej praxe. Ak budeme vždy, keď si sadáme za volant, myslieť na to, že každý deň by mal byť dňom zodpovednosti, veríme, že sa to pozitívne odzrkadlí aj na našich cestách,“ zhodli sa na záver prezidentka združenia Jana Shepperd a riaditeľ dopravnej polície Ján Ignaták.
-r-

  CENA ZA   NEZODPOVEDNÉ PITIE   ZODPOVEDNÉ PITIE
    Vodič „nafúka“ za volantom   Vodič zaparkuje auto a zvolí alternatívu
  Pokuta za alkohol za volantom   až do 800 €   Odvoz kamarátom   0 €
  Zadržanie vodičského preukazu   až do 3 rokov   Pešo   0 €
  Sedenia a potvrdenie od psychiatra, že vodič nie je závislý od alkoholu *   100 €   MHD *   2 €
  Odborné poradenstvo u psychológa: 4× skupinové sedenie + záverečný pohovor *   300 €   Taxi *   15 €
  Skúška na dopravnom inšpektoráte (ak je vodičský preukaz odobratý dlhšie ako 2 roky)   16,50 €   Hotel *   70 €
  CENA SPOLU *   1 216,50 €   NAJNIŽŠIA CENA   0 €
  CENA ZA ŽIVOT A ZDRAVIE   Nevyčísliteľná   NAJVYŠŠIA CENA*   70 €

* ceny sú približné, vychádzajúce zo skutočných reálií
Zdroj: SZVPaS

redakcia | 22. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 258x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou