smahu správy

Rozlúčili sme sa s generálmajorom Ing. Michalom Gondekom

26. augusta 2017 prišla smutná správa. Vo veku nedožitých 83 rokov tento svet navždy opustil otec, starý otec, pradedko a strýko Ing., Gen.mjr. Michal Gondek v.v. z Tisinca.
Vojenský pohreb so všetkými poctami sa uskutočnil 5. septembra 2017 v Strašnickom krematóriu v Prahe. V rodnom Tisinci sa v piatok, 15. septembra 2017 o 14.00 hod. s jeho urnou prišli rozlúčiť najbližší príbuzní, priatelia, známi a generáli s poctou slovenskej armády.
Generálmajor, Ing. Michal Gondek sa narodil 6. septembra 1934. Detstvo prežil v Tisinci, kde sa okrem priateľstiev, futbalu a krásnej prírody stretol aj s druhou, negatívnou stránkou vtedajšej doby, a to sociál¬nymi problémami a druhou svetovou vojnou. Pred vojnou navštevoval školu v Duplíne, odkiaľ jeho kroky smerovali na meštianku a gymnázium v Stropkove. Ako osemnásťročný odišiel do Školy dôstojníckeho dorastu v Ostrave a Olomouci, kde zmaturoval ako najlepší spomedzi 120 študentov. Po maturite pôsobil v Nitre, stal sa poručíkom automobilového vojska, neskôr vykonával veliteľské funkcie v rôznych útvaroch v Čechách aj na Slovensku. S Emíliou Sokolíkovou svoju lásku spečatili v roku 1958 v Poprade. Vychovali spolu dvoch synov Milana a Branislava. V roku 1966 začal študovať na Vojenskej akadémii v Brne, ktorú ukončil získaním titulu inžinier v roku 1970. Špecializáciou Ing., Gen.mjr. Michal Gondeka boli tanky a autá. Od roku 1970 zastával funkciu zástupcu veliteľa pre technické veci v útvare v Trebišove, kde musel riešiť vážne problémy s tankovou a automobilovou technikou. O tri roky neskôr odišiel slúžiť, ako zástupca veliteľa pre technické veci do Prešova. Odtiaľ ho po roku, ako prvého technického funkcionára vôbec, vyslali študovať na Vysokú vojenskú školu do Moskvy. Po jej ukončení slúžil v Plzni, stal sa náčelníkom štábu a neskôr v Příbrame náčelníkom Tankovej a automobilovej služby. V roku 1978 bol prevelený na MNO v Prahe a zastával funkciu zástupcu náčelníka TAS MNO. Tu mal na starosti vojenské učilište Nitra, vojenské katedry na vysokých školách tankovej a automobilovej odbornosti, výcvik vodičov v armáde, cvičenia a previerky vojsk. V roku 1983 sa stal náčelníkom TAS MNO. Práve tu mal vplyv na priamy odpredaj vyradenej armádnej vojenskej techniky a postaral sa, aby čo najviac z nej išlo do okresov na východnom Slovensku. Za svoj profesionálny život prešiel všetkými vojenskými hodnosťami. Na generála bol povýšený 1. októbra 1984. Ako zástupca veliteľa pre výzbroj a techniku v roku 1990 odišiel do Štábu Varšavskej zmluvy v Moskve, po polročnom pôsobení sa vrátil do Prahy. Do penzie sa rozhodol odísť v jeseni 1991. Pred tromi rokmi v rodnom Tisinci, 6. septembra 2014, oslávil svoje 80. narodeniny. Pri tejto príležitosti si z rúk generálmajora Ing. Mariána Horského, zástupcu Klubu generálov SR, prevzal Zlatý kríž generálov Slovenskej republiky. Aj napriek tomu, že generálmajor Gondek býval v Prahe, vždy sa rád vracal do rodnej obce. Každý rok počas leta ju navštevoval na dva mesiace, kde pri dobrom slove a posedení voľné chvíle trávil v spoločnosti svojich priateľov či susedov. Jeho prianím bolo byť pochovaný tam, kde sa narodil, čo sa mu aj splnilo.
Rodina ďakuje všetkým príbuzným a známym, ktorí sa s ním prišlo rozlúčiť na jeho poslednej cesta, za prejavy sústrasti a kvetinové dary.
Česť jeho pamiatke!

obrazok

redakcia | 22. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 372x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou