smahu správy

Sitnícki sokoli majú nový futbalový trávnik

Pre Futbalový oddiel Sokol Sitník bola minulotýždňová sobota štartom do novej futbalovej histórie. Po dlhšom čase si tak futbaloví sokoli patriaci medzi jeden z najstarších oddielov v okresoch Stropkov a Svidník budú môcť zápasy odohrať už aj na domácom trávniku. Práve hracia plocha prešla od minulého roka najväčšou zmenou. Na obnove a rekonštrukcii ihriska sa začalo v máji 2016, keď okrem sponzorov s finančnými prostriedkami vo výške 4 983 eur pomohol Prešovský samosprávny kraj a v roku 2017sumou 4 000 eur prispel na zakúpenie mulčovacieho vertikutátora. Po mnohých terénnych úpravách, celkovom vyrovnaní hracej plochy, odstránení buriny a vysadení nového anglického trávnika, znova zelené ihrisko futbalovým nadšencom tak slúži viac než po ročnej prestávke. Úspešné ukončenie rekonštrukcie a oficiálne otvorenie novej hracej plochy prišli podporiť zástupcovia štátnej a verejnej správy, futbalová i široká verejnosť. Predseda PSK Peter Chudík, podpredseda PSK Peter Obrimčák, primátor mesta Stropkov Ondrej Brendza, predseda PD Ondava Ján Kušnír a predseda FO SOKOL Sitník Pavol Luberda okrem spoločného prestrihnutia pásky veria, že nová hracia plocha bude prínosom nielen pre hráčov, ale aj fanúšikov pri sledovaní napínavých zápasov a taktiež bude aktívne alebo pasíve slúžiť všetkým súčasným alebo budúcim futbalovým generáciám.
Počas sobotného popoludnia si FO Sokol Sitník zaspomínal aj na svoje futbalové začiatky. Tie začali v roku 1948, keď zopár nadšencov vtedajšej neľahkej doby začalo s futbalom. Prvé futbalové ihrisko si Sitníčania pamätajú „za vodou“. Nachádzalo sa za miestnou riekou Ondavou, kde sa odohrávali prvotné zápasy. K tomuto ihrisku viedla lávka, ktorá bola urobená z vozov tunajších ľudí. Prvú futbalovú loptu, ktorou sa hrávali zápasy, priniesol spoluzakladateľ klubu Alojz Nemec st. z Košíc. Prvý futbalový zápas odohrali Sitníky v domácom prostredí proti FO Dobrá, zvíťazili v ňom 2:1. Nasledujúci deň, v nedeľu, cestovali do Malej Domaše, kde odohrali svoj druhý zápas. Tam sa futbalovými víťazmi nestali, pretože zápas vysoko prehrali, začo sa asi podpísala veľká oslava deň predtým.
Na ihrisku „za vodou“ sa nedalo hrať pravidelne. V jarných a jesenných mesiacoch bola veľká voda, preto začali futbalisti uvažovať o vybudovaní nového ihriska. Vybavovanie všetkých povolení bolo veľmi náročné a problematické, nakoľko v 50-tych rokoch mestské a okresné orgány boli veľkými odporcami Sitníkov a s výstavbou nového ihriska nesúhlasili. Napokon sa im ich zámer podaril a nové ihrisko bolo vybudované na krajšom a lepšom mieste, ktoré sa futbalovými zážitkami otriasa dodnes. Najaktívnejšou osobou, podieľajúcou sa na vybudovaní ihriska bol ďalší zo spoluzakladateľov, dnes už nebohý, Štefan Ferenc, ktorý bol za aktivity súvisiace s ihriskom aj odsúdený.
Prvú športovú výstroj zakúpil pán Zápala, za peniaze z predaja svojho koňa. Druhú výstroj dostali Sitníky za to, že pokosili jačmeň „na hure“ nad Sitníkami. Kosili ho v noci, pretože počas dňa mali plné ruky práce s obhospodarovaním svojich polí.
Päťdesiate roky sú známe dobrým sitníckym futbalom, o čom svedčí aj fakt z roku 1958, keď vtedajšia futbalová jedenástka vyhrala okresnú súťaž, mala postúpiť do vyššej súťaže, z ktorej mal vypadnúť futbalový klub Stropkova. Vtedy sa funkcionári dohodli na zlúčení oboch mužstiev, čím Stropkov získal záchranu. Znovu oddelenie prišlo v 60-tych rokoch. Na čele s predsedom Františkom Kovalčíkom a tajomníkom Ignácom Vatehom sa oddelili od Stropkova a znova založili FO Sokol Sitník, fungujúci do dnešného dňa. V roku 1967 Sitníky hrali kvalifikačný zápas na ihrisku vo Svidníku proti FO Smilno, ktorý prehrali 0:1.
Lepšie obdobie pre sitnícky futbal nastalo v 70-tych rokoch. Na priateľské zápasy si pozývali mužstvá ako Tesla Stropkov, Odeva Svidník či Slovan Giraltovce. Každé z týchto mužstiev odchádzalo s prehrou. V roku 1973 Sitníky postúpili do 1.B. triedy, kde zotrvali dva roky. Po roku od vypadnutia sa do vyššej súťaže opäť vrátili. V roku 1987 hrali Sitníky opäť kvalifikačný zápas o postup do 1. triedy s Družstevníkom Hrabovčík, v ktorom neuspeli a prehrali 3:1.
Oživenie futbalu nastalo v roku 1990, 1991. Do platnosti prišiel zákon o podpore športu, ktorý umožnil podnikateľom zakomponovať do svojich príjmov aj výdavky investované do športu, v tomto prípade futbalu. Tým, že sa využila táto štátom ponúkaná šanca, TJ Sokol Sitník finančne ožil. Vyzbierané financie zo sponzorských darov boli použité na materiálno-technické zabezpečenie futbalu, od nákupu dresov, zimných búnd, sietí a mnoho ďalšieho. K oživeniu v hráčskej kabíne dopomohol príchod nových hráčov. TJ Sokol Sitník v týchto rokoch dosiahol úspechy na hráčskom poli, kde boj o prvé miesta v tabuľke nebol ničím výnimočným. Vraví sa však, že dobrého veľa a dlho nie je. Rovnako si to mohli sitnícki futbalisti povedať v rokoch 1994–1995, kde sa futbalový oddiel dostal do hlbokej hráčskej a funkcionárskej krízy. Nastalo bezvládie a futbal v súčasnej mestskej časti sa ocitol na pokraji zániku. Vďaka jednotlivcom sa podarilo vliať aspoň nádej na nevyhnutný chod klubu. 90-te roky sú v histórii klubu prelomové, hlavne v druhej polovici zaznamenal veľké kroky vpred. V júli 1995 prevzali vedenie klubu noví funkcionári na čele s predsedom Alojzom Nemcom ml.. Prioritou nového vedenia bolo zabezpečiť základné fungovanie a samotný chod, získať financie, stabilizovať hráčsky káder a podporovať mládežnícke celky, ktoré úspešne reprezentovali klub. Po prevzatí a oboznámení sa s činnosťou musel nový výbor urgentne riešiť administratívnu časť, pretože neexistovali stanovy klubu, IČO, číslo účtu ani pečiatka. Po doplnení uvedených údajov sa mohlo požiadať o finančné dotácie od mesta a štátu. O dva roky neskôr, v apríli 1997, klub prišiel s myšlienkou výstavby nových šatní a sociálnych zariadení. Začalo sa s hľadaním pozemku. Mestský úrad oddielu poskytol pozemok v areáli materskej školy susediacej s ihriskom a pán Ing. Arch. Marko Vateha spracoval projekt. Po vybavení stavebného povolenia sa so samotnou výstavbou začalo v marci 1998. V týchto ťažkých a zložitých chvíľach sitníckemu futbalu pomohli stropkovskí podnikatelia a sitnícki rodáci. Domáci sa brigád zúčastňovali v hojnom počte, začo sa mohli v marci 2001 hrdo pozerať na skolaudovanú budovu šatní a sociálnych zariadení, spolu s nadstavbou pohostinstva „Hostinec u Sokola“.
Medzitým, koncom roka 2000 stála pred vedením FO Sokol Sitník jedna z najdôležitejších úloh. Týkala sa odkúpenia pozemkov od rodiny Lumztnerovej, na ktorej pozemkoch sa nachádzalo ihrisko. Jednania boli a ústretové, preto dohoda nastala veľmi rýchlo. Hlavnou požiadavkou bola výmena pozemkov za pozemky, ktoré vlastnili rodiny Luberdová, Wielkievičová a Palidrabová. Avšak tu nastal problém, keďže skoro na všetkých listoch vlastníctva boli zomrelí. Vzniknutá situácia sa dala vyriešiť len cestou dedičstva, čo sa naťahovalo približne dva roky. Po vysporiadaní sa mohla podpísať výmenná zmluva, za čo dodnes patrí veľké poďakovanie rodinám Luberdovej, Wielkievičovej a Palidrabovej za poskytnutie pozemkov na výmenu. Nasledovala výstavba oplotenia ihriska, viacúčelovej hracej plochy, prístupovej cesty, revitalizácia okolia ihriska a výstavba skladu na športové náradie a kosačky. Odvtedy sa hra na sitníckej zelenej tráve posunula o level vyššie či už vo fungovaní alebo v hráčskej kabíne. Ostáva veriť, že zmodernizované podmienky prinesú FO SOKOL Sitník tie najlepšie výsledky.
-r-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 22. 9. 2017 | Šport | Odkaz na článok | | 159x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou