smahu správy

Turany nad Ondavou čakajú oslavy

Už túto sobotu, 16. septembra, Turany nad Ondavou oslávia 450. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Pre miestnych, rodákov a širokú verejnosť si pri tejto jubilejnej príležitosti obecné zastupiteľstvo pripravilo bohatý kultúrny program. V doobedňajších hodinách sobota začne slávnostnou sv. omšou, pokračovať bude popoludní, kde okrem starostu, pozvaných hostí prostredníctvom videonahrávky osobný pozdrav odovzdá aj speváčka Marika Gombitová. Starosta Ján Jakubov v rámci 450. výročia ocení niekoľko osobností, ktoré sa nejakým spôsobom pričinili o rozvoj, zviditeľnenie a šírenie dobrého mena obce. Na ľudovú nôtu sa tancom prítomným predstaví Folklórny súbor Stropkovčan, talenty zo Základnej umeleckej školy Františka Veselého v Stropkove a spevácky súbor Stropkovčani. Po nich si na pódiu zavtipkuje ľudový rozprávač Jožko Jožka a zaspieva zaslúžilá umelkyňa Mária Mačošková. O záver sobotného programu sa postará ľudová veselica. Chýbať nebude ani ukážka šermu v podaní OZ Sparta, maľovanie na tvár a sladká cukrová vata.
Po prvý raz sa obec spomína v roku 1576. Turany pôvodne patrili hradnému panstvu Stropkov, neskôr Jekelfalussyovcom, Horvátovcom, Sennyeyovcom a iným zemepánom. V roku 1715 bolo v obci sedem domácností. Počas prvého celokrajinského sčítania ľudu v roku 1787 mali Turany 44 domov a 300 obyvateľov. O 123 rokov neskôr, v roku 1910, v obci žilo 285 obyvateľov. Tí sa v minulosti zaoberali hlavne poľnohospodárstvom. Po roku 1963 sa do obce presťahovali mnohí obyvatelia Valkova a Petejoviec, ktorí prišli o svoje domovy kvôli výstavbe vodnej nádrže Domaša. V súčasnosti sa počet Turančanov pohybuje okolo čísla 390.
O roku, kedy sa prvý raz spomína Obec Turany nad Ondavou má však starosta Ján Jakubov pochybnosti. „V Knihe Stropkov a okolia sa spomína, že v roku 1493 alebo 1497, pod Stropkovský dekanát patrila farnosť Turany, čím vzniká rozpor s uvedeným rokom 1576. Vychádzam aj z ďalšieho hľadiska, že okolité obce majú približne 600 alebo 700 rokov. Pokiaľ však nemáme oficiálne stanovisko, budeme sa držať roku 1576, ale som presvedčený, že naša obec musí byť staršia. Na zisťovanie informácií k tejto skutočnosti sa podujal jeden náš rodák, na Katedre archeológie Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave,“ konštatuje.
Pri tvorbe erbu obce Turany nad Ondavou nebolo možné vychádzať z historickej obecnej pečate. V dostupných prameňoch na Slovensku ani v zahraničí sa nepodarilo nájsť obecnú pečať s originálnym znamením. V Altenburgerovej zbierke pečatí v Uhorskom krajinskom archíve v Budapešti sa takáto pečať nenachádza a rovnako neúspešný bol aj výskum v Boršodsko-abovsko-zemplínskom župnom archíve v Sátoraljaújhelyi, kde je uložený archív Zemplínskej stolice. Jedinou známou obecnou pečaťou je nápisová pečiatka zo 70-tych rokov 19. storočia a novšia zo začiatku 20. storočia. Vzhľadom na tieto skutočnosti a nedochovanie druhotných správ, poukazujúc na existenciu staršieho pečatidla s pečatným obrazom bolo potrebné pristúpiť k tvorbe úplne nového erbu. Pritom bolo vhodné vychádzať jednak z názvu obce, odvodeného iste od tura/býka, ako aj z rieky Ondavy, no najmä z najvýznamnejšej súčasnej dominanty celého okolia, vodnej nádrže Domaša.
-r-

Obec Turany nad Ondavou Vás srdečne pozýva na oslavy 450. výročia prvej písomnej zmienky o obci v sobotu 16. septembra 2017 v sále Obecného úradu.

10.30 hod. slávnostná sv. omša vo Farskom kostole sv. Anny
15.00 hod. príhovory a videopríhovor Mariky Gombitovej
15.30 hod. ocenenie osobností obce
17.00 hod. FS Stropkovčan
18.00 hod. ZUŠ F. Veselého v Stropkove
18.30 hod. Stropkovčani – spevácky súbor
19.00 hod. Jožko Jožka, Mária Mačošková
20.30 hod. ľudová veselica

redakcia | 15. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 341x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou