smahu správy

Grand Prix Slovak Press Photo 2017 patrí Andrejovi Belovežčíkovi

Minulý týždeň Slovenskom obletela informácia o víťazovi 6. ročníka fotografickej novinárskej súťaže Slovak press Photo 2017. Stal sa ním Stropkovčan Andrej Belovežčík.

Jeho osobu nie je potrebné nikomu zvlášť predstavovať. Učiteľ informatiky na Gymnáziu v Stropkove sa vo svojom voľnom čase najradšej pozerá cez hľadáčik svojho fotoaparátu. Inak, ako bez fotoaparátu ho stretnete málokedy. Fotenie je jeho záľubou a krátením si chvíľ voľného času, svoju tvorbu nešpecifikuje, fotí skoro všetko. Momentálne ho zaujímajú ľudia.
Do spomínanej súťaže sa prihlásil, aby zistil, čo na jeho tvorbu vravia porotcovia zvučných mien. 6. ročník Slovak Press Photo hodnotila päťčlenná porota medzinárodného zloženia. Predsedala jej americká fotografka Nina Berman, spolu s ďalšími členmi – Jana Hojstričová (SR), Jindřich Štreit (ČR), Bénédicte Kurzen (FR) a Roman Vondrouš (ČR), tento rok hodnotili celkovo 185 fotografov, ktorí zaslali 2 055 snímok, čo je doposiaľ najvyšší počet súťažných fotiek šesťročnej histórie. Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 10 súťažných kategóriách – Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda, Svet umenia, Mladí fotografi do 25 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Stredoeurópska fotografia (medzinárodná kategória) a Grant Bratislavy.
O pôvode víťaznej snímky súťaže Slovak Press Photo „Praha 2017 – Staromestské námestie“ vypovedá už jej názov. Fotografia vznikla počas výletu v Prahe, na ktorý sa vybral v júli. „Nešiel som fotografovať Prahu, skôr ma zaujímali ľudia. Fotka vznikla náhodne na Staromestskom námestí. Keď vytiahnem fotoaparát napríklad tu u nás, ľudia hneď spozornejú a tvária sa inak, ako by sa tvárili keby nevedeli, že ich niekto fotí. Chcel som fotiť prirodzené pohľady a ľudské reakcie a v Prahe je toľko ľudí a veľa turistov, preto je skôr divné, že niekto nefotí. Predpokladal som a aj sa mi to potvrdilo, že s foťákom si ma tam nikto nevšímal,“ vraví A. Belovežčík.
Víťazná snímka bola podľa vyjadrení poroty jedna z mála pozitívnych, zachytávajúca bežný, obyčajný deň na námestí, ktoré sú za posledné obdobie obávanými miestami a terčom atentátnikov.
Vybrať jednu fotku z toľkého množstva je obzvlášť náročné, ak má vyjadrovať silné posolstvo. Porotcovia sa na víťazovi zhodli v krátkom čase. Zaujala pozitívnym nábojom, radosťou zo života a spontánnosťou, bez násilia s odkazom, že aj na verejných priestranstvách sa dá správať slobodne a bez strachu.
S odstupom pár dní od vyhlásenia hlavnej ceny sa na to autor pozerá rôzne. Na jednej strane ho to teší, na druhej strane sa cíti zmätene. Ako nám prezradil, dostal sa do situácie, v ktorej ešte nebol. Odozvy sú rôzne, kladné aj záporné, no v tejto sfére je rivalita zrejme normálna.
Kompletné výsledky a mená ďalších ocenených v jednotlivých kategóriách budú známe 19. októbra.
-r-

obrazok

redakcia | 15. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 240x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou