smahu správy

V Stropkove môžete vidieť fotoikony Ladislava Bielika a Andreja Bána

obrazokPočas piatkového popoludnia, 8. septembra, sa v spoločenskej sále Kultúrneho strediska v Stropkove uskutočnila ďalšia dvojvernisáž. Odbor školstva a kultúry mesta Stropkov, Stropkovský fotoklub a Slovenská federácia fotografov oficiálne privítala fotografie Ladislava Bielika pod názvom AUGUST 1968.

Ladislav Bielik, rodák z Levíc, sa fotografovaniu začal venovať popri práci vo Virologickom ústave SAV. V roku 1965 nastúpil do športového týždenníka Štart. Ako fotoreportér po roku začal pracovať v denníku Smena. Vrcholom jeho tvorby sú snímky zachytávajúce ulice Bratislavy v auguste 1968, ktoré nafotil počas prvých dní intervencie štátov Varšavskej zmluvy do Československej socialistickej republiky. Bielikova fotografia, Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom, bola v rovnakom roku zaradená do výstavnej kolekcie World Press Photo, neskôr ju niekoľkokrát zaradili do renomovaných súborov najlepších fotografií 20. storočia. Zo Smeny odišiel v roku 1971 do Štartu, ktorý ako jeden z obetí normalizácie musel po štyroch rokoch opustiť, a to práve kvôli fotografiám z intervencie. Ako fotograf pracoval na voľnej nohe, jeho fotografie sa sporadicky objavili v Smene, Štarte, Slovenke a Živote. Smrť našiel pri výkone svojho povolania v Budapešti, počas automobilových pretekov v 1984 roku. So svojou manželkou, novinárkou Alicou Malou, spolu vychovávali synov Tomáša a Petra. Mladší Peter, otcove negatívy našiel päť rokov po jeho smrti v starom ošúchanom kufri v pivnici paneláku, kde bývali. Svojím objavom sa mu tak podarilo zachrániť vzácny súbor materiálov uplynulej doby, zachytávajúce svedectvo o zásahu štátov Varšavského paktu proti rodiacej sa demokracii v srdci Európy. Súbor so spomínanou fotografiou a ďalšími 186 dokumentujú historickú drámu, ktorá sa vymkla z rúk moskovským režisérom a scenáristom. Občania Československej socialistickej republiky, ponížení do úlohy komparzu a divákov, sa na niekoľko dní stali hlavnými aktérmi inteligentného odporu, medzi nimi aj Ladislav Bielik so svojimi fotoaparátmi.
Pred hlavňou okupačného tanku svoju hruď 21. augusta 1968 na Šafárikovom námestí odhalil Emil Gallo. Otec štyroch detí, polosirôt, sa o svojom hrdinskom čine nikdy nezmienil. Výstava Ladislava Bielika potrvá v priestoroch spoločenskej sály do 6. októbra.
Mesto Stropkov a Stropkovský fotoklub v piatok popoludní predstavili aj druhú zbierku fotografií autora Andreja Bána – Stopy I. Andrej Bán pôsobí ako známy žurnalista v časopise Týždeň, ako jeho kmeňový reportér a fotograf sa zameriava na krízové a vojnou zmietané oblasti sveta ako Irán, Afganistan, Pakistan, Kosovo, Haiti, Kaukaz, Blízky Východ či Srí Lanka. Je zakladateľ humanitárnej organizácie Človek v ohrození a spoluzakladateľ občianskeho združenia Slovak documentary Photo. Spolupracuje so zahraničnými médiami – ONE magazine, NRC Handelsblatt, Newsweek a mnohé ďalšie. Je kurátorom viacerých výstav na Mesiaci fotografie v Bratislave, lektor fotografických dielní na Letnej fotoškole v Poprade a člen medzinárodnej poroty Czech Press Photo (2000 až 2004). Za svoju prácu získal množstvo ocenení. V roku 2002 vyhral 1.ročník grantového programu Photodocument.sk udeleného agentúrou Juraj Vaculík Creative studio. O tri roky neskôr získal cenu Krištáľové krídlo za mimoriadny prínos pri pomoci krajinám po cunami. V roku 2006 dostal od nadácie Open Society Foundation Novinársku cenu za najlepšiu reportáž Krajina hrobov, Bosna, v rovnakom roku sa stal aj víťazom 1.ročníka ocenenia Osobnosť slovenskej fotografie, ktoré mu udelila medzinárodná porota Stredoeurópskeho domu fotografie za knihu a výstavu Iné Slovensko. Spomínaný súbor prezentoval v septembri 2006 na festivale VISA POUR L´IMAGE v Perpignane vo Francúzsku. Novinársku cenu získal aj v roku 2007 za reportáže z Kosova, v roku 2008 za reportáže z Balkánu v kategórii najlepšia fotografia v printových médiách a za fotky volieb v Kosove a v roku 2010 za reportáž z Izraela a fotografie z Gruzínska. Ocenenia získal aj na súťažiach Best of Photojournalism, Picture of the Year, Gypsy Spirit a Biela vrana. Je autorom dvoch fotokníh Iné Slovensko a Kosovo a námetov viacerých dokumentárnych filmov, ktoré získali cenu doma aj v zahraničí, napr. My zdes o rodine Slovákov v Kazachstanu režiséra Jara Vojteka.
V zbierke fotografií je ukrytý lexikón rozptýlených rohov, tieňov, mreží, telesných častí a uhlov, ktoré opisujú miesto neobmedzované špecifikami miesta a času, svet nepravidelnej geometrie a temnej predtuchy života na pokraji smútku zo straty a utrpenia, svet rozštiepený, ale nezbavený nádeje, nerozbitý úplne. Fotografie Andreja Bána sú inštalované vo Fotogalérii SFK pri turisticko-informačnom centre do 6. októbra.
-r-

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 15. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 251x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou