smahu správy

Turisti na 39. Zraze cykloturistov KST

obrazokČlenovia Klubu slovenských turistov Slávia Stropkov sa okrem bežnej turistiky pravidelne zúčastňujú aj na celoslovenských zrazoch cykloturistov. Po minuloročnom zraze v Červenom Kláštore, sa tento rok zišli cykloturisti z celého Slovenska v obci Vyhne. Obec sa nachádza v Štiavnických vrchoch a je z histórie známa predovšetkým baníctvom, železiarstvom a kúpeľníctvom. Milovníkom piva je určite známa značka piva z najstaršieho pivovaru v Strednej Európe pod názvom Steiger.

39. Zraz cykloturistov KST sa konal 31.8. – 3.9.2017. Najväčším problémom bola preprava bicyklov. Zo Stropkova odchádzame vo štvrtok o 9.00 h. Do Vyhni prichádzame v dobrej nálade, ideme sa zaprezentovať, prihlásiť na trate a ubytovať. Chatu Joniska poznáme. Bývali sme tu pred štyrmi rokmi, keď sa konal letný zraz turistov. Večer je slávnostné zahájenie, na ktorom nemôžeme chýbať. Trochu zábavy pri hudbe a ideme spať, aby ráno na štarte bola celá 12-násť členná skupina v plnej paráde. Paľo si zvolil pešie túry. 1. deň – trasa Štiavnicko – Teplická, stredne ťažká 46 km. Prvých 15 km do Sklených Teplíc v pohode, potom stále stúpanie na Repište /hrad Marcus/, ešte 1 km na viac a zachránila nás kapustnica a občerstvenie. Zase dole a opäť hore. Vlajkonosič Jana statočne udáva tempo. Konečne vidíme koniec stúpania a tešíme sa na 9 km zjazd do Vyhe. Došli sme všetci v poriadku. Unavení sa ideme uvoľniť na termálne kúpalisko. Oddych, relax a večer ešte pre vytrvalcov country bál. 2. deň – trasa Štiavnicko – Hodrušská , stredne ťažká 39 km. Ideme cez Žarnovicu, Hodruša Hámre a znova do Vyhni. Zase pekné stúpanie. Dnes je vlajkonosičom Alica, stále sa drží v čele a odpovedá na zvedavé otázky, akú to vlastne nesie vlajku. To je vlajka nášho klubu zo Stropkova, kričí zadýchaná pre zvedavcov. V Hodruši sme boli na prehliadke štôlne a pozreli si v múzeu krásne nerasty, ktoré sa tu okrem striebra vyťažili. Jedna skupina pokračovala ďalej na Červenú studňu a druhá sa vrátila späť do Žarnovice. Boli sme na hrade Revište a zavítali do obci Ostrý Grúň a Kľak, ktoré boli počas 2. svetovej vojny vyvraždené a vypálené nacistami.
Zaujímavé boli pre nás aj preteky na plochej dráhe, ktoré práve prebiehali na štadióne v Žarnovici. Je to celkom iné ako v TV. Prichádzame na chatu, kde už netrpezlivo pobehuje malý Erik a zvedavo počúva, čo sa dnes udialo na trati. Mali sme o čom rozprávať, ale večer je slávnostné ukončenie zrazu spojené s hudbou, tak sa ideme pripraviť. Ukončenie aj zábava prebiehali v príjemnej pohode. Počasie nám prialo, a my sme strávili krásne chvíle v kolektíve cyklistov, ktorí aj napriek náročným terénnym podmienkam dokázali prekonať únavu a na svojich potulkách navštíviť ďalšie krásne miesto Slovenska. V nedeľu nám od rána pršalo. Meníme plán a balíme. Znova rozoberáme bicykle a ukladáme do auta. Tešíme sa, že v roku 2018 sa 40. Zraz cykloturistov KST bude konať v obci Vinné. Určite sa pripojíme k rodine nadšencov, ktorá spoznáva krásy Slovenska zo sedla bicykla. Za podporu a pomoc ďakujeme p. Žatkovičovi a Mestu Stropkov.
Ján Vereščák

obrazok

redakcia | 15. 9. 2017 | Šport | Odkaz na článok | | 103x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou