smahu správy

Dožinkové slávnosti 2017 prekvapili rekordnou účasťou

obrazok1. september 2017 znamenal pre Brezničanov oficiálne ukončenie letnej sezóny a tradičného Kultúrneho leta 2017. Jeho záver patril Dožinkovým slávnostiam, ktoré sa tento rok tešili svojmu siedmemu ročníku. O čísle sedem sa vraví ako o šťastnom. Za „šťastné“ sa dajú považovať aj Dožinky, pretože pozvanie organizátorov, Obce Breznica a Ekoproduktu Brusnica s.r.o., prijalo rekordných – vyše tisíc návštevníkov. Ako aj po minulé roky organizátori si pre svojich priaznivcov pripravili bohatý a atraktívny program. Už po tretí raz sa Dožinkové slávnosti konali na hospodárskom dvore bývalého družstva, ktorého areál svoju terajšiu podobu získal v roku 2015.

K správnym Dožinkám bezpochyby patrí dožinkový veniec. Prv, ako ho zástupcovia firmy Ekoprodukt, Ing. Jaroslav Vaňo a MVDr. Martin Ilečko, odovzdali starostovi Breznice Slavomírovi Brendzovi a starostom spádových obcí, ho požehnal správca miestnej farnosti Mgr. Andrej Spišák. Okrem nich na Dožinkové slávnosti 2017 prišli podporu vyjadriť prednosta OÚ v Stropkove Mgr. Alfonz Veselý, riaditeľka ÚPSVaR v Stropkove Ing. Valentína Burcáková, vedúci odboru zamestnanosti ÚPSVaR v Stropkove Ing. Juraj Bičej, primátor Stropkova Ondrej Brendza a vedúci Oblastného pracoviska Matice slovenskej Stropkov Lukáš Kaščák. Pozdrav v mene predsedu Národnej rady SR Andreja Danka odovzdal podpredseda SNS Cyril Leško.
V kultúrnom programe počas teplého a slnečného piatkového popoludnia v úvode svoj hudobný repertoár predstavili Topľanky z neďalekých Giraltoviec a folklórny súbor Olšavčan zo susednej Nižnej Olšavy. Nechýbal ani folklór v podaní FS Stropkovčan, ktorého členovia sa len nedávno vrátili z Macedónska, kde reprezentovali ľudovú kultúru na medzinárodnom festivale Ohrid Pearl. Podvečer na pódiu odzneli obľúbené a známe hity vranovskej folkovo-folklórnej, satirickej skupiny Drišľak, ktorá sa okrem iného svojím temperamentom postarala aj o smiech v hľadisku. Po zotmení tanca chtivým do skoršieho rána vyhrávala a ľudovou veselicou sa o zábavu starala skvelá skupina Samson. Najmenší sa mohli povoziť na koni, vyskúšať maľovanie na tvár, tí starší s poriadnou dávkou odvahy sa mohli pokúsiť čo najdlhšie udržať na ródeo býkovi.
Domáci i hostia mohli zadarmo počas uplynulej slávnosti ochutnať výrobky Ekoproduktu určených na predaj z dvora. Nechýbala biela či údená kravská hrudka, čerstvé kravské mlieko, zákvas, pečená klobása a rôzne ďalšie pečené a grilované pochúťky pochádzajúce z chovu Ekoproduktu. K dispozícii boli aj stánky s občerstvením ako langoše, cukrová vata, nealko i alko, kde dospeláci mohli okrem našej Stropkovskej medoviny okoštovať aj Bukovskú. Na predaj boli k dispozícii aj hračky, štrikované hračky a balóny.
Starosta Slavomír Brendza a zástupcovia brusnického Ekoproduktu Ing. Jaroslav Vaňo a Ing. Vincent Ilečko sa z priebehu a celkovej atmosféry tešili, pretože tradície spojené so žatvou sa zachovávajú len v máloktorom kúte Slovenska. Pozitívne slová sme sa dozvedeli aj pri otázke, aká bola tohtoročná žatva. Oproti minulému roku, keď sa z obhospodarovaných polí zozbierali 3 tony, tento rok výnos stúpol na 3,6 tony na hektár. Výnos by bol podľa ich slov vyšší, keby im ovos vo veľkej miere nezničili diviaky a jelenia zver. Od ich doterajšej snahy ich neodradia ani tieto nepríjemnosti a už teraz sa tešia na ďalšiu sezónu 2018.
-r-
Foto: A. Belovežčík

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok

redakcia | 8. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 316x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou