smahu správy

Stropkov navštívi najväčšia osobnosť slovenskej jazzovej scény

obrazokPeter Lipa označovaný za jazz a blues guru sa spolu so svojimi hudobníkmi fanúšikom predstaví v piatok podvečer 29. septembra v divadelnej sále Kultúrneho strediska v Stropkove. Hudba Petra Lipu vychádza zo spojenia jazzu a blues. Vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Je prvým spevákom na Slovensku, ktorý v jazzovej hudbe uplatnil slovenčinu. Vychádza z rytmických možností textu a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu.Za posledných desať rokov sa venuje najmä pôvodným piesňam, ktoré vznikajú na texty.

Počas svojej speváckej kariéry sa vždy dokázal obklopiť vynikajúcimi hudobníkmi, ktorí mu pomohli dosiahnuť európsku reputáciu jazzového vokalistu. Priznal, že ho ovplyvnili speváci, ako sú Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin.
Peter Lipa sa narodil v Prešove. Už ako malé dieťa inklinoval k hudbe. Od svojich dvanástich rokov sa prv učil hrať na husle, neskôr na trúbku, trombón a na gitaru. Po skončení strednej školy z východného Slovenska odišiel do Bratislavy, kde študoval na Stavebnej fakulte SVŠT a pracoval ako redaktor Československého rozhlasu. Absolvoval ročné postgraduálne štúdium žurnalistiky na FFUK v Bratislave. Hudbe sa venuje od začiatku 60. rokov minulého storočia. Jeho prvá skupina bola Struny a potom Istropilana, Blues Five, Orchester Gustáva Offermana, Revival Jazz Band, T+R Band a Lipa Andršt Blues Band. V roku 1968 získal s Blues Five na 2. beatovom festivale v Prahe cenu Objav festivalu. Počas celej svojej kariéry vyhľadával spojenia s klaviristami, pretože tento nástroj mu ako spevákovi vyhovuje najviac. Ladislav Gerhard, Milan Svoboda, Gabriel Jonáš, Emil Viklický, Peter Breiner, Boris Urbánek, Juraj Tatár, Pavol Bodnár a jeho syn Peter Lipa ml. – to sú niektorí z nich. V roku 1978 založil vlastnú formáciu Combo a tento projekt ho v rôznych podobách sprevádza do súčasnosti pod názvom Peter Lipa Band. Medzitým spolupracoval na mnohých krátkodobých aj dlhodobých projektoch. V súčasnosti je to Višegrad Blues Band, EU4, Traditional club. Peter Lipa sa už v 80. rokoch minulého storočia pravidelne umiestňoval v časopise Jazz Forum medzi prvou päťkou v rebríčku najlepších európskych jazzových spevákov.
Spolu s Milošom Paškom v roku 1976 založili tradíciu Bratislavských jazzových dní, taktiež začal moderovať pravidelný rozhlasový program o jazzovej hudbe. Od kedy v roku 1990 vznikla Slovenská jazzová spoločnosť, je od začiatku jej prezidentom. V súčasnosti sa rodák z Prešova môže pochváliť tým, že koncertoval na všetkých kontinentoch. Väčšina jeho piesní je zaznamenaná na hudobných nosičoch. Kuriozitou však je jeho prvá platňa pre komunistickú cenzúru, ktorú vydal až vo svojich 40 rokoch. Najsilnejším zážitkom zo sveta hudby bol pre jazzmana duet s Bobbym McFerrinom, ku ktorému ho vyzval sám maestro na záver svojho bratislavského koncertu v roku 1986.
V Stropkove sa predstaví spevom, na bicích si zahrá Michal Fedor, basgitare Michal Šimko, saxofóne Michal Žáček, klávesy budú patriť Petrovi Lipovi jr. Vstupné na vystúpenie Peter Lipa Band je 9 eur. Bezpríspevkoví darcovia krvi majú zľavu na vstupnom podľa VZN mesta Stropkov č. 5/2014 po predložení preukazu, pred zakúpením vstupenky v pokladnici. Predpredaj vstupeniek je v kancelárii OŠK č. dv. 41 alebo na www.kinokultura.stropkov.sk.
-r-

obrazok

redakcia | 8. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 176x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou