smahu správy

Druhé miesto Stropkovčanov na 345 km štafete Od Tatier k Dunaju

obrazokV druhej polovici augusta absolvovali členovia stropkovského Klubu bežcov piaty ročník jedinečného štafetového behu Od Tatier k Dunaju. Každoročne sa na 345-kilometrovú trať z Jasnej v Nízkych Tatrách do Bratislavy vydá viac ako dvetisíc bežkýň a bežcov, aby zažili neopakovateľnú atmosféru nonstop behu naprieč Slovenskom. V tomto roku sa na podujatí zúčastnilo presne 200 tímov, z toho sedem v najnáročnejšej kategórii Ultra, kde si 36 úsekov rozdelilo len šesť bežcov. Zvyšok štartového poľa tvorili 9 až 12 členné kolektívy.

Tím STROPKOVČANI v zložení Jozef Kimák, Boris Kimák, Peter Novák, Ján Polončák, Štefan Kmiť a Martin Parilák sa na pretekoch zúčastnili už po štvrtýkrát v kategórii Ultra. Každý z nich absolvoval šesť úsekov v dĺžke okolo 10 kilometrov. Po dobehu do cieľa na bratislavskom Tyršovom nábreží tak mali v nohách po 60 kilometrov. „Ide o fyzicky i psychicky veľmi náročné preteky, pretože každý z nás je v pohotovosti nepretržite počas celého behu. Po dobehu nasleduje okamžitý presun autom na ďalšiu odovzdávku štafety, preto máme minimum času na oddych, doplnenie energie a dostatočnú regeneráciu. V tomto roku sme navyše absolvovali takmer všetky nočné úseky pri nepretržitom daždi,“ priblížil kapitán tímu Štefan Kmiť. Naši odštartovali z Jasnej v sobotu 19. augusta 20 minút po poludní. Do Bratislavy dobehli na druhý deň popoludní, krátko pred pol štvrtou.
Cieľom Stropkov¬čanov bolo obhájiť minuloročné tretie miesto v kategórii a takisto zlepšiť celkový čas. Pripomeňme, že doteraz mali na konte dve štvrté miesta (v 2014 časom 29:35:48 hod.; v 2015 29:46:40 hod.) a už spomínané tretie z predchádzajúceho ročníka (v čase 28:01:58). Dôsledná príprava priniesla svoje ovocie a výsledkom je skvelé druhé miesto v kategórii. Výsledný čas dokázali skresať o takmer hodinu na 27:04:02 hod. a v celkovom poradí obsadili spomedzi dvestovky tímov trináste miesto. Prvenstvo v kategórii putuje tento rok vďaka tímu BK Steel do Košíc s polhodinovým náskokom na našich bežcov. Tento kolektív skončil vlani na druhom mieste. „Aj keď sme mali ambíciu zlepšiť celkový výsledok, takéto zlepšenie sme azda ani nečakali. Je to výsledkom kvalitnej prípravy každého z nás, vynikajúcej práce podporného tímu našich vodičov a zúročenia skúseností z minulých rokov. Zvlášť by som vyzdvihol výkon Janka Polončáka, ktorý na svojich úsekoch patril do prvej desiatky najrýchlejších bežcov spomedzi všetkých účastníkov. Každý z nás ale odviedol maximum a výsledok sa dostavil,“ zhrnul Š. Kmiť. Beh je vo všeobecnosti vnímaný ako individuálny šport, no v tomto prípade by takýto výsledok bez tímovej spolupráce nedosiahli. Treba tiež povedať, že konkurenti Stropkovčanov v Ultrakategórii mali vzhľadom na individuálne výsledky jednotlivých bežcov papierové prognózy na lepšie umiestnenie. „Táto štafeta je však špecifická tým, že sa nebeží jedna desiatka, polmaratón alebo maratón, ale ide v podstate o nepretržitý, viac ako 24-hodinový výkon a tam už rozhoduje taktika, vytrvalosť a správne rozloženie síl,“ vysvetlil Š. Kmiť.
Na záver dodal, že ide o kolektívny úspech, a to nielen bežcov, ale aj podporného tímu a sponzorov, ktorí pomohli vykryť náklady stropkovskej štafety nevyhnutné na absolvovanie pretekov. Dodajme, že ďalšou zo Stropkovčaniek, ktorá absolvovala štafetu Od Tatier k Dunaju bola Martina Nováková štartujúca za 12-členný tím VÚB banky.
-kbs-

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 8. 9. 2017 | Šport | Odkaz na článok | | 123x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou