smahu správy

Ak sa zarastajúce drápky zopakujú, levica sa nevyhne chirurgickému zákroku

obrazokProblém spred niekoľkých rokov sa, bohužiaľ, zopakoval. Levici začali na predných labkách opäť zarastať „pazúriky“. U týchto exotických zvierat je to častým problémom. Každý pohyb jej spôsobuje bolesť. Dá sa to prirovnať klincu v nohe, na ktorý by človek musel pri kráčaní stúpať…“ Keby sa problém včas neriešil, zvieraťu by pazúry mohli zarásť až do šľachy, čo by spôsobilo trvalé následky. Minulý týždeň Zore s jej zdravotným znevýhodnením pomohol známy veterinár s dlhoročnou praxou špecializujúcou sa na starostlivosť o exotické zvieratá, MVDr. Ladislav Molnár z Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach.

Keďže si Zora počas minulej stredy podriemkavala, veterinárovej prítomnosti veľkú pozornosť nevenovala, inak by sa ich druhé stretnutie neodohrávalo tak pokojne, a napohľad z pokojnej Zory by bolo zrazu zvieratko s vycerenými zubami. Levy a celkovo šelmy si zverolekárov dokážu zapamätať aj na niekoľko rokov.
„Pri tejto levici sme už opakovane potrebovali odstrániť drápy, ktoré jej zarastali do chodidlových vankúšikov. Je to veľmi bolestivá časť tela, preto sme levicu uspali distančnou strelou. Jednotlivé pazúry jej zarastali hlboko do lôžka. Zápalovým procesom sa poškodil ohýbač prvého pazúru, tým pádom ich levica nemohla zatiahnuť. Po ostrihaní sme rany, ktoré jej vznikli vyčistili a ošetrili. Ľavá noha bola na tom horšie ako pravá, zadné sú v poriadku,“ vysvetlil L. Molnár a dodal, že keď sa tento problém zopakuje a Zora nebude môcť zatiahnuť pazúry do lôžka, budú jej ich musieť odstrániť chirurgicky. Z pohľadu komfortu to bude pre ňu lepšie a nebude musieť trpieť.
Levy v zoologických záhradách sa menej pohybujú, preto často trpia obezitou. To však nie je prípad stropkovskej krásavice. „Levica je vo všeobecnosti vo veľmi ideálnej kondícii. Nie je ani chudá, ani obézna. Má veľmi dobrú konštitúciu tela, minimum podkožného tuku. Vyšetrili sme jej aj chrup, kde má zlomený jeden očný zub. inak je vo veľmi dobrom zdravotnom stave. Myslím si, že štandard ošetrenia, ktoré sa jej dostáva, je vyhovujúci a nemôžem ju hodnotiť negatívne. Vzhľadom na jej vek a jej problém má viacero možností, kde si môže drápy brúsiť. Má k dispozícii kamenné podložie, rôzne konštrukcie, takže si môže vybrať, kde jej to vyhovuje lepšie. Ideálne by bolo mať možno o niečo väčší výbeh,“ zhodnotil košický veterinár.
Zorin ošetrovateľ, Ľuboš Nábožný, sa o ňu stará sedem rokov. Dennodennou starostlivosťou, upratovaním výbehu a kŕmením si medzi sebou za toto dlhé obdobie stihli vybudovať vrúcni vzťah. Zora okrem neho nerešpektuje nikoho. Keby ju niekto chcel vyhnať alebo zahnať do vnútorných priestorov jej klietky má doslovne smolu. Nepočúvne. Zaujímalo nás, koľko levica skonzumuje. „Kŕmenie závisí od ročného obdobia, napríklad v lete sa kŕmi dvakrát do týždňa, v zime je to trikrát. Sto kilové teľa jej vystačí na celý týždeň. Jej apetítu nerobia problémy ani letné horúčavy, ani mrazivé zimy, ktoré zatiaľ vždy zvládala normálne. Dúfajme, že sa pazúriky zahoja a nebude sa to opakovať,“ skonštatoval.
-r-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

redakcia | 1. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 292x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou