smahu správy

Stropkovskí šermiari z Red Lyon predstavili školu šermu v plnom zbroji

„Keď súper prehrá, tak to aj pocíti“

Na sobotňajších Hradných slávnostiach sa predstavili a školu šermu predviedli aj šermiari zo skupiny Red Lyon. Red Lyon vznikol ešte v roku 1595. V Stropkove činnosť klubu obnovili v januári 2015, odvtedy: „Trénujeme!,“ prezradila aktívna dvojica Karol Glinský a Ivo Kleban. Klub sa spája s históriou, pri svojej aktivite vychádza hlavne z lokálnych prameňov a poznatkov a to od stropkovských husárov po Jána Žižku. V súčasnosti má 12 členov, no o to viac fanúšikov po celom svete.

„Red Lyon sme založili ako skupinový projekt nadšencov európskych bojových umení, ktorí si chceli skúsiť to, čo býva prezentované verejnosti skupinami historického šermu z iných okresov a zároveň získavať zručnosti v rôznych štýloch bojových umení. Baví nás jednak pre bojovú zložku, ako aj pre kontakt s európskou históriou a hodnotami. V bojových umeniach je boj s vlastnou zbraňou najvyššou métou, je prejavom osobnosti nositeľa zbrane. Zbraň tvaruje telo aj povahu svojho nositeľa. Myslíme si, že je väčšou srandou oháňať sa mečom ako tenisovou raketou – keď súper prehrá, tak to aj pocíti,“ uviedli členovia.
Od znovuobnovenia Red Lyon v Stropkove jeho členovia trénujú podľa chuti, no pravidelne. Miesto si dohodnú u člena klubu, trénujú vonku na športoviskách alebo na lúkach okolo Stropkova. Informácie zdieľajú predovšetkým cez sociálne siete na facebookovej skupine „Red Lyon“, kde sa môžu záujemcovia prihlásiť. Šerm je pre všetkých, nie však pre tých, ktorí by ho chceli zneužiť ako „rýchlokurz“ naučiť sa biť. Človek s potrebou ubližovať svojmu okoliu by do klubu nezapadol. Ako všetky športy, záľuby a koníčky je aj šerm len pre toho, kto vnútorne cíti obdiv a potrebu kultivovania svojho tela a zdatnosti . Jeden z ich imobilných členov sa vášnivo venuje lukostreľbe. Vďaka šermiarskemu umeniu človek viac dbá na svoje telo a myseľ, stáva sa oveľa schopnejším vedieť reagovať vo vyhranených situáciách, je menej ľahostajný, získava sebavedomie a zároveň pri šerme oddychuje od svojich bežných starostí.
„Klub je otvorený každému nadšencovi pre históriu, potrebuje si však sám zabezpečiť potrebnú výzbroj a výstroj, za ktorú v rámci učenia sa samostatnosti sám zodpovedá. Momentálne čelíme problému obrovského záujmu, začína to tlačenicou v šatni, niekedy sa na tréning dostanú len takí, ktorí sa prebijú cez dvere. Ako správny tréning aj šermiari začínajú zahriatím, opakovaním základných techník a nácvikom nových pohybov a finesiek, končí sa voľnými súbojmi. Podstatnú časť zaberie poskytovanie zdravotnej starostlivosti zraneným. Veľká časť členského ide na obväzy,“ konštatujú so smiechom.
Čo sa týka zbraní, dvojica uviedla, že čo nevedia zohnať od Ukrajincov, si bez väčších problémov vyrobia sami. „Západné zbrane sa dajú kúpiť v internetových obchodoch, nie je to najlacnejší špás. Menej kvalitný tréningový meč stojí v obchode približne 30 a helma okolo 50 eur. Máme aj presné repliky, aj originály z rodinného majetku členov, ale nebazírujeme na ich používaní. Napríklad jedna naša členka, prapravnučka jedného z husárov generála Hadika, bojuje prapradedkovou šabľou. Každý praxou objaví, ktorá zbraň alebo aký meč má preňho svoje výhody a tým potom na tréningu cvičí.“
Pri sledovaní ich výkonov so zbraňami v rukách nás zaujímalo, načo sa špecializujú? „Zaujímame sa o všetko, okrem súčasnosti. Máme v klube ako slovenskú kuriozitu jedného osamelého gréckeho hoplitu. Nosným je renesančný šerm podľa príručky talianskeho majstra Vincentia Saviolu, ktorý slúžil v habsburgskej armáde v bojoch proti Turkom. Každý člen má však svoju obľúbenú dobu a svoj štýl, vlastné zimprovizované zbrane a takto sa navzájom obohacujeme. Napríklad spomenutý člen klubu, grécky hoplita, sa snaží robiť aj landsknechta, v rámci klubu naráža na problém, že takáto jednotka je bez správnej formácie nepoužiteľná. V poslednej dobe sa rozšírilo napríklad nadšenie pre valašku, snažíme sa s ňou bežne chodiť na vychádzky a na huby. Valašku vnímame ako hodnotnú pomôcku moderného človeka.“ K historickému šermu bez pochýb patrí aj tradičné dobové oblečenie, výzbroj a výstroj. Na margo tohto „valaškového“ doplnku vo svete moderného človeka sme sa opýtali, či by si vedeli predstaviť ako ďalší in prvok napríklad aj každodenné nosenie niekoľkokilovej drôtenej košele, ktorá môže byť súčasťou historickej zbroje… „Šerm s oceľou je náročný pre telo a nie je dobré to preháňať. Pravdaže, keď sa bojovníci cítia v dobrej kondícii, siahnu aj po voľnom súboji s oceľovou výzbrojou. My však väčšinou trénujeme bez historickej zbroje, ak je však chuť, trénujeme v zimprovizovaných chráničoch.“
Sledovať bojovníkov oháňajúcich sa mečom je zaujímavé už samo o sebe. Ak nie ste výlučne divákom čakajúcim na potoky krvi z nešťastného zranenia, atmosféra, akcia a reakcia dvoch súperov či kostýmy, ktoré sa len tak hoci kde nevidia, vás dokážu doslova vtiahnuť do inej doby. Ako uviedli mladí Stropkovčania, k šermu patria aj kone, o ktorých zapojení do ukážok rozmýšľajú. „Šerm na koni nie je jednoduchý ani pre človeka ani pre koňa, ale možné to je. Vraví sa, že kto to nezažil, ten neuverí a kto zažil, ten nezabudne. Kone nás využívajú na vylepšovanie a testovanie svojej fyzickej kondície, učia nás aj spolupráci, vyžarovaniu a vyššej komunikácii s okolím.“ Šermiarski nadšenci zo Stropkova sa síce svojou zručnosťou prezentujú, no nie je to ich hlavnou činnosťou. Prezentácia nie je nosnou činnosťou klubu, nebránia sa však vystúpiť pre potešenie iných. Rovnako sa nebránia ani turnajov na Slovensku alebo za jeho hranicami. „Zo slovenských turnajov by sme chceli zvíťaziť v Trnave alebo v slovenskom turnaji valaškárov pod Veprom. Snažíme sa dať dohromady svoje želiezko do ohňa medzinárodnej súťaže Battle of the Nations. Máme rozbehnutý aj viac-menej známy divadelný projekt Ochotníckej šermiarskej čestnej iniciatívy múz (OŠČIM). Keďže ako kultúru tela všetci pestujeme tanec, spoločne sme sa zúčastnili na vytrvalostnom maratóne tanca Horehronské krepčenie,“ prezradili o svojich plánoch i absolvovaných 4podujatiach.
-r-

obrazok obrazok

redakcia | 1. 9. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 204x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou