smahu správy

Škola volá, pozor na školskú tašku!

Nový školský rok je pred nami. Pri nákupe školských pomôcok by mali rodičia najväčšiu pozornosť venovať výbere školskej tašky, radí Úrad verejného zdravotníctva.

„Nesprávnym výberom školskej tašky, jej nesprávnym nosením a preťažovaním detskej chrbtice vzniká riziko nesprávneho držania tela – skolióza (patologické zakrivenie chrbtice).“ Tak začína rozvinutie degeneratívnych stavov chrbtice, ktoré sa prejavia v dospelosti vo forme bolesti chrbta. „Ide nielen o fyzické zdravotné problémy, ale aj o významné psychosociálne rizikové faktory, pretože ochorenie ovplyvňuje správanie sa adolescentov, vedie k pocitom menejcennosti a k iným psychickým problémom,“ uviedla Anna Hanusinová z RÚVZ Vranov nad Topľou.
Z hľadiska prevencie zakrivenia chrbtice sa odporúča, aby hodnoty hmotnosti školských tašiek, ktoré deti nosia do školy, zodpovedali maximálne 10 % hmotnosti dieťaťa daného veku:
- u žiakov 1. a 2. ročníka by mala byť hmotnosť tašky 2,5 kg
- u žiakov 3. a 4. ročníka by mala byť hmotnosť tašky 3,5 kg
- u žiakov 5. a 6. ročníka by mala byť hmotnosť tašky 4,5 kg
- u žiakov 7. až 9. ročníka by mala byť hmotnosť tašky 5 kg
Taška by mala byť vyrobená v súlade s STN uvedenou na visačke a má mať označenie ako taška „školská“. Podľa normy by mala byť prázdna taška čo najľahšia (cca do 1200 g pre I. stupeň a cca do 1400 g pre II. stupeň ZŠ). Počas školského roka pravidelne kontrolujeme jej obsah, či v nej deti nenosia zbytočnosti. Aj škola by mala mať záujem na tom, aby hmotnosť tašiek nezmyselne neprekročovala vyššie odporúčané hodnoty. Školská taška sa má nosiť na obidvoch pleciach. „Správnym výberom tašky, jej správnym nosením a neprekračovaním odporúčaných hodnôt hmotnosti školskej tašky môžeme spoločne predísť poškodeniam chrbtice, ktoré ohrozujú najmä deti vo veku od 10 do 18 rokov života.“
-r-

redakcia | 25. 8. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 221x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou