smahu správy

Okrem krásnej prírody a relaxu návštevníci Driečnej môžu navštíviť aj novootvorené Dedinské múzeum

obrazokV Driečnej sa bývalá budova obecného úradu a kultúrneho domu nevyužívala. Nechať ju len tak schátrať by bola škoda, preto si starosta Vladiče Ján Čurpek povedal, že jej vráti život a zriadi v nej múzeum. Tieto plány nezostali len pri slovách a po zhode s obecným zastupiteľstvom sa uplynulú sobotu, 19. augusta, spomínané priestory oficiálne zmenili na Dedinské múzeum. Pozvanie na jeho otvorenie prijali nielen miestni, rodáci, dovolenkujúci chatári, ale aj prednosta Okresného úradu v Stropkove Alfonz Veselý a podpredseda PSK Peter Obrimčák. O hudobnú kultúrnu vložku sa postaral hudobník a rodák Vlado Sivý.

„O Driečnej každý vraví ako o konci sveta,“ začal svoje rozprávanie starosta. „Storočná budova školy je v katastrofálnom stave, v havarijnom stave je taktiež aj dvestoročný Chrám Svätého Bazila Veľkého, preto mi bolo ľúto nechať bez povšimnutia aj budovu bývalého obecného úradu. Vznikla tak myšlienka urobiť múzeum, aby sme tam mohli umiestniť aj niektoré vzácne pamiatky z chrámu a množstvo vecí, ktoré vypovedajú o niekdajšom živote v tomto kraji. Myslím si, že dedina, ktorá mala pred sto rokmi 500 obyvateľov, dnes 5, si zaslúži mať miesto ukrývajúce jej klenoty. Múzeum je takpovediac „živá“ vec, preto sa postupne bude ďalej dopĺňať. V múzeu sa momentálne nachádzajú tri expozície, ku ktorým zanedlho pribudne štvrtá,“ prezradil starosta.
Prvá časť sa volá „Od kolísky po hrob“. Sú v nej umiestnené exponáty s ktorými ľudia žili od narodenia, používali ich pri práci a boli súčasťou ich každodenného života. Druhá časť predstavuje „Chrám“. Na jednej z jeho stien je umiestnený veľkoformátový obraz ikonostasu východného obradu, urobený podľa jeho pôvodnej fotografie. V tretej časti „Izba totality“ alebo bývalý Miestny národný výbor ukrýva atmosféru bývalého režimu. Z tejto „kancelárie“ sa dá vyjsť a posedieť si na malej teraske. Štvrtou, zatiaľ neotvorenou časťou múzea bude expozícia techniky. Plánovaná technická časť múzea bude obsahovať starú hasičskú techniku. Bude to o to náročnejšie, pretože okrem jej vystavenia starosta chce, aby aj fungovala. „Hasičská technika sa nachádzala v každej dedine, teraz sa snažíme zohnať niekoho, kto sa v tom vyzná a pomôže nám ju zreparovať.“
Vystavované veci dopĺňajú staré historické fotografie. Miestnym pamätníkom pripomenuli časy minulé, ako kedysi vyzerali budovy, domy, kde bývali ich predkovia. Aj napriek tomu, že sa v decembri minulého roku v Driečnej po dvadsiatich rokoch rozsvietilo verejné osvetlenie, múzeum sa od iných líši tým, že sa v ňom nikdy nerozsvieti. Jediným zdrojom svetla je lampáš a plamienky sviečok, ktoré celému objektu dodávajú nádych minulosti. Návštevníci si môžu múzeum pozrieť v piatok od 18.00 – 19.00 hod, v sobotu od 16.00 – 18.00 hod. a v nedeľu od 16.00 – 17.00 hod., vstupné je dobrovoľné, prostriedky z neho budú použité na jeho ďalší rozvoj.
-r-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 25. 8. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 279x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou