smahu správy

Archeologický výskum vojnových hrobov z Prvej svetovej vojny v Turanoch nad Ondavou

obrazokDňa 8. augusta 2017 sa v obci Turany nad Ondavou začal realizovať archeologický výskum vedený Martinom Bačom z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v spolupráci s rodákom obce, Lukášom Rybárom, členom Katedry všeobecných dejín tej istej inštitúcie. Výskum podporil aj samotný starosta obce Ján Jakubov.

Podľa dostupných archívnych dokumentov sa na vojnovom cintoríne v Turanoch nad Ondavou nachádza 29 jednotlivých hrobov a 4 masové šachty. Celkovo je na cintoríne podľa katastrálneho listu pochovaných 133 vojakov rakúsko-uhorského pôvodu, no tento počet nemusí byť presný. Mená pochovaných vojakov v jednotlivých hroboch sú podľa archívnych evidenčných protokolov identifikovateľné, no totožnosť ostatných padlých, ktorí sú pochovaní v masových šachtách, nie je známa.
Predmetom archeologického výskumu je lokalizácia vojnových hrobov z Prvej svetovej vojny, ktoré sa nachádzajú na vojnovom cintoríne, hneď v blízkosti civilného cintorína. Lokalizácia týchto vojnových hrobov je však v súčasnosti náročná, nakoľko údržba cintorína bola podľa výpovedí miestnych obyvateľov od 70. rokov 20. storočia pravidelne zanedbávaná a v súčasnosti cintorín predstavuje iba trávnatú plochu, na ktorej nie možné nájsť žiadne identifikačné znaky hrobov.
Práve z tohto dôvodu archeologický tím na tomto mieste vykopal štyri sondy, pomocou ktorých sa mu podarilo identifikovať niektoré vojnové hroby a určiť ich umiestnenie a orientáciu. Dosiahnuté výsledky výskumu budú po jeho vyhodnotení následne prezentované odbornej aj laickej verejnosti.
Preskúmaná plocha vojnového cintorína sa dočká aj svojej rekonštrukcie. Starosta obce chce na tomto mieste umiestniť kríž a vojnové hroby obnoviť. Týmto malým, no významným krokom sa v ďalšej miere prispeje k obnove prvo-vojnových historických a kultúrnych pamiatok, ktorým sa na Slovensku doposiaľ nevenuje veľká pozornosť.
Martin Bača, Lukáš Rybár

obrazok obrazok

redakcia | 18. 8. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 353x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou