smahu správy

Karate šľachtí telo aj myseľ

obrazokMladý Stropkovčan Peter Šimko sa karate začal venovať v jedenástich rokoch. Ako každý chlapec v tomto veku aj on sa túžil venovať nejakému športu. Spomedzi množstva športov si pôvodne vybral box a chcel pokračovať v otcových šľapajach, ale vtedy v Stropkove ani blízkom okolí neexistoval žiaden klub ani krúžok, preto sa rozhodol pre karate. Prvé tréningy absolvoval v Stropkove pod vedením Jozefa Víta, neskôr Evy Ďuraškovej, od roku 2009 stropkovských karatistov trénuj už sám. Stropkovský karate klub v posledných rokoch spadá pod Karate klubom Svidník. Deti a mládež Peter chodí trénovať aj tam, kde taktiež absolvuje tréningy na svoj ďalší postup pod vedením trénera Ivana Hnáta (2. dan). Počas 15 rokov čo sa tomuto zaujímavému športu venuje sa zúčastnil niekoľkých súťaží, no tie ako uviedol, tie nie sú jeho prioritou. Jeho cieľom je dostať sa na čierny pás (1. dan) a ďalej pokračovať ako tréner, v súčasnosti je držiteľom hnedého pásu (2. kyu).

„Pri všetkých športoch je hlavná chuť a odhodlanie, nevzdať sa pri prvej „svalovke“, začal v úvode rozprávania Peter. Na tréningoch sa športovci venujú kondičke a technike. „Karate je bojové umenie pochádzajúce z japonského ostrova Okinawa. V dnešnej modernej dobe má karate všestranné využitie. V prvom rade je to prostriedok sebaobrany bez zbrane, populárne je aj ako súťažný šport, zdôrazňuje nielen fyzické schopnosti, ale aj mentálnu disciplínu a je vhodný ako pre mužov, tak aj pre ženy, všetkých vekových kategórií a samozrejme pre deti, najlepšie však od 5. – 6. roku.“
V športovom karate sa najčastejšie využívajú dve disciplíny, sú nimi kata a kumite, tretia tameshiwari (prerážanie drevených dosiek) je v našich zemepisných šírkach najmenej rozšírené. Zaujímal nás rozdiel medzi katou a kumite.
„Kata je choreografia, forma tieňového boja s fiktívnym protivníkom. Ide o techniku obrany a útoku, rôzne kroky, kryty, obraty, kopy a údery. Je to akoby „kata tanec“, ktorý má presný sled, rytmus. Naopak, kumite je zápas s reálnym protivníkom, kde sa však nemôže zraniť ani jeden účastník. Taktiež má svoje pravidlá, techniku, ktorá okrem pohybu rozvíja hlavne zmysel „akcia-reakcia“, kedy reagovať na vzniknutú situáciu a vedieť odhadnúť ten pravý okamih, alebo stratégiu proti svojmu protivníkov,“ vysvetlil. V porovnaní kata a kumite je v karatistickej komunite obľúbenejšie kumite.
Karate sa cvičí v kimone, ktoré dopĺňa pás – obi. Každý začína bielym obi (9. kyu), čo značí začiatočníka. Postupne zdokonaľovaním techniky a získavaním praxe sa na skúške udeľujú vyššie úrovne. Každý z pásov má aj svoju symboliku – odovzdávanie odkazu, napríklad zelený je farbou trávy, lesa a rastlín, ktoré zastupujú symbol nových myšlienok, hnedý predstavuje farbu zeme, spoľahlivosť a trvácnosť, čierna farba pásu je začiatkom nového dňa, nového začiatku. Pri dosiahnutí úrovne čierneho pásu jeho držiteľ získava 1. dan (stupeň vyššej technickej vyspelosti) zo žiackeho stupňa prechádza na majstrovský, kde môže pokračovať až k 10. danu, ten však dosiahne málokto. Kto by to predsa len chcel skúsiť a nahliadnuť do sveta starodávneho bojového umenia nová sezóna začína približne o mesiac. „Dvere do klubu karate ma otvorené každý, kto má záujem, chuť a pevnú vôľu pracovať na sebe prostredníctvom tohto zaujímavého športu. Tréningy sa budú aj v teraz konať raz týždenne v telocvični na ZŠ Konštantínova, presný deň ešte určený nie je,“ informoval P. Šimko a dodal, aké pozitíva má napr. tréning. „Tréningom sa rozvíja kĺbová pohyblivosť a ohybnosť, kondičné schopnosti, výbušná sila, rýchlosť reakcie, akčná rýchlosť, vytrvalosť, ktoré dieťa v neskôr v živote určite využije. Učenie sa karate vplýva rovnako ako na fyzickú, tak aj na psychickú zložku. Deti sa učia potláčať ego, vlastné potreby, učia sa nájsť samých seba, pravidlám, disciplíne, hodnotám, ktoré im neskôr uľahčia nájsť správnu cestu aj v osobnom živote. Na druhej strane sa učia víťaziť, prehrávať, bojovať proti súperom, ale aj so svojimi nedostatkami. Aj o tom je karate.“
-r-

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 18. 8. 2017 | Šport | Odkaz na článok | | 175x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou