smahu správy

Nenechajte si ujsť výstavy Myšlienky dreva a Labyrint

obrazokJednou zo sprievodných akcií uplynulého jarmočného týždňa bola aj dvojvernisáž, autora Ladislava Cupera a poľského fotoklubu Fotum z Wojnicz, ktorá sa konala počas štvrtkového popoludnia v spoločenskej sále Kultúrneho strediska v Stropkove. Vernisáže svedčia o aktívnej spolupráci členov Stropkovského fotoklubu a mesta Stropkov s fotografmi a autormi nielen okolitých miest, Slovenska, ale aj zahraničia, prinášajúce nové témy, pohľady a skúsenosti na poli fotoumenia.

Aj keď nie je rodený Stropkovčan, k nášmu mestu ma blízko. Autor výstavy Myšlienky dreva, Ladislav Cuper, pochádza z Nižného Mirošova. Pôsobí ako umelecký fotograf, grafik a vydavateľ kníh, pohľadníc a kalendárov. Po ukončení SŠUP v Bratislave v odbore umelecká fotografia a Pedagogickej fakulty, katedry výtvarnej výchovy a ukrajinského jazyka pracoval ako výtvarný redaktor v ukrajinskej redakcii časopisu Družno vpered v Prešove. Od roku 1981 pracuje ako technický a výtvarný redaktor v Slovenskom pedagogickom nakladateľstve v Bratislave, kde si o jedenásť rokov neskôr otvoril vlastné vydavateľstvo. Ilustroval a graficky upravil množstvo kníh, navrhol a realizoval 14 scén pre festival Makovická struna v Bardejove a Prešove. Vydal tri fotografické publikácie –Jar rodného kraja, Hory, modré hory a Karpaty. Vo svojom vydavateľstve vydáva slovenskú a ukrajinskú poéziu a prózu, ktorú väčšinou ilustruje sám umeleckou fotografiou. Doteraz mal 27 samostatných fotografických výstav, zúčastnil sa viacerých spoločných výstav a medzinárodných plenérov. Bol kurátorom mnohých výstav výtvarníkov a fotografov v Galérii Átrium v Prešove, Nyíregyháze, Plzni, Krosne a Užhorode. Vystavoval na Slovensku, v Poľsku, v Česku, na Ukrajine a vo Francúzsku. V súčasnosti žije v Prešove.
Svojimi prácami predstavuje akýsi symbol, lásku k drevu, stromu a krajine. Kompozícia výsledných fotografií je niekedy tvorená aj z troch alebo štyroch záberov, ktoré vytvárajú ilustráciu, napr. k daným textom do kníh. Okrem fotografií dreva môže verejnosť obdivovať aj pár ďalších fotografií, ktoré s témou dreva nesúvisia, ale majú zaujímavú výpovednú hodnotu. Výstava je sprístupnená v spoločenskej sále do 30. augusta.
Autorom druhej výstavy Labyrint, inštalovanej vo fotogalérii SFK pri Turisticko-informačnom centre, je amatérsky poľský fotoklub FOTUM Wojnicz. Klub vznikol pred troma rokmi a odvtedy prináša spektrum fotografií za hranicou všetkých skúseností, ktoré majú po vzhliadnutí vyvolať emóciu, čo sa im úspešne darí. Ako prezentovali členovia Fotum-u sú vďační za doterajšiu a tešia sa na ďalšiu spoluprácu. Ich práce je možné v priestoroch fotogalérie SFK vidieť do 11. septembra.
-r-

obrazok obrazok

redakcia | 11. 8. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 232x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou