smahu správy

Jarmočný týždeň otvorí rezbársky plenér

V meste pribudne päť sôch významných osobností našej histórie

Nádvorie historického kaštieľa sa počas nadchádzajúceho jarmoku zmení na tvorivú rezbársku dielňu. Mesto v spolupráci s poľskou Korczynou pripravujú realizáciu zaujímavého projektu pod názvom Karpatský plenér dreveného umenia. Na oboch stranách hranice bude vďaka nemu vytvorených desať drevených sôch významných osobností, ktoré sa zapísali do dejín územia Karpatského pohoria.

V júni vytvorili dvaja slovenskí a traja poľskí rezbári päť sôch v Korczyne, v pondelok 31. júla sa trojica slovenských a dvaja poľskí umelci pustia do tvorby piatich sôch, ktoré budú umiestnené v Stropkove. „Podobné podujatia majú u našich poľských partnerov dlhšiu tradíciu, v Stropkove však pôjde o prvý takýto projekt a verím, že sa stretne s pozitívnym ohlasom verejnosti. Počas jarmočného týždňa budú rezbári na nádvorí kaštieľa vytvárať päť sôch osobností, ktoré sú osobitým spôsobom späté s históriou Stropkova,“ priblížil primátor Ondrej Brendza.
Jednotlivé osobnosti vybrala stropkovská samospráva a pred finalizáciou menoslovu ich projektový tím konzultoval so zástupcami odbornej verejnosti. Sochu v nadživotnej veľkosti tak bude mať v Stropkove richtár z prelomu 19. a 20. storočia Jozef Žanony, jeho zať a zakladateľ stropkovského futbalu Lukáč Vereš Vyšehradský, redemptorista, blahoslavený Metod Dominik Trčka, básnik Pavol Országh Hviezdoslav a následník rakúsko-uhorského trónu František Ferdinand d´Este. „Každá z týchto osobností sa významným spôsobom zapísala do našich dejín. Richtár Žanony bol rešpektovanou osobnosťou aj v rámci Uhorska a svoju funkciu vykonával dlhých 32 rokov. Pohnutý osud mal jeho zať Lukáč Vereš, vďaka ktorému futbal v meste oslávi čoskoro storočnicu,“ uviedol primátor. Ďalšou osobnosťou je otec M. D. Trčka, ktorý v Stropkove založil prvú komunitu redemptoristov a významne ovplyvnil duchovný život v meste. O P. O. Hviezdoslavovi bolo známe, že počas pôsobenia v Prešove často prichádzal do Stropkova, ktorý mu prirástol k srdcu. Venoval nám dokonca celé dielo – básnickú rozpravu Stropkov, s čím sa môže pochváliť máloktoré mesto. „Následník trónu F. F. d´Este navštívil Stropkov počas veľkých vojenských manévrov v roku 1911. Akcii predchádzali na vtedajšiu dobu obrovské investície do infraštruktúry, vďaka ktorým sa podľa dochovaných dokumentov posunul Stropkov o pár desaťročí dopredu,“ dodal O. Brendza.
Sochy budú vyrezávať rezbári Peter Mušinský, Jozef Michňa, Marek Drozd, Paweł Leszega a Kazimierz Łach. Tvorivé dielne budú počas celého týždňa prístupné verejnosti a všetkým sa tak naskytne jedinečná možnosť nahliadnuť do zákulisia rezbárskej tvorby. Slávnostné odhalenie sôch je naplánované na piatok, 4. augusta o 15.00 hod. pred kaštieľom.
Projekt je financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a jeho celková hodnota predstavuje 14 821,50 eur, aktivity na strane Stropkova majú hodnotu 5407,08 eur.
-msú-

redakcia | 28. 7. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 560x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou