smahu správy

JOZEF ŽANONY

obrazokAko už bolo spomenuté v predošlých číslach týždenníka Spektrum, od 31. júla 2017 sa pred kaštieľom rozozvučia motorové píli a rezbári budú vyrezávať 5 osôb, ktoré sa výrazne pričlenili k dejinám nášho mesta. Jedna z týchto osôb bude Stropkovčan Jozef Žanony, ktorý sa v minulom storočí zaslúžil o celkový rozvoj a skultúrnenie nášho stredovekého mesta. Podarilo sa mu to, čo ešte nikomu pred ním. Miestom jeho posledného odpočinku sa stal miestny cintorín.

Narodil sa v roku 1837 a na miesto richtára nastúpil v roku 1879. Smrť ho zastihla 11.9.1911 (74 rokov), deň pred príchodom následníka trónu do Stropkova, ktorý sa zúčastnil rakúsko-uhorských manévrov. Funkciu richtára vykonával 32 rokov. Jeho manželkou bola Anna Žanonyová (rod. Gombárová), ktorá nás opustila v roku 1914 vo veku 76 rokov.
Za zásluhy na rozvoji mesta mu bol udelený zlatý kríž in memoriam. Po jeho smrti nastúpil do funkcie richtára Aron Hefter (1911 – 1912) a po ňom syn Jozefa Žanonyho, taktiež Jozef, ktorý úrad zastával v rokoch 1912 – 1916.
Ako bolo spomenuté, Jozef Žanony sa zaslúžil o veľký rozvoj nášho mesta. Bol členom obecného zastupiteľstva od 70. rokov 19. st. Jeho otec bol stavebný inžinier a dedo staviteľ kostolov v hornom Uhorsku (Slovensko). Pôvodne bol učiteľom v Ďapalovciach a do Stropkova sa priženil. Pod jeho vedením bola vybudovaná nová škola a to po dlhom úsilí aj ostatných Stropkovčanov v roku 1901; v roku 1905 zásluhou obecného zastupiteľstva vznikla ľudová knižnica V roku 1908 sa stal aj jedným z členov školskej rady. Už krátko po začatí jeho funkcie richtára navštívil Stropkov Pavol Országh Hviezdoslav. Stropkov sa v roku 1911 pripravoval na príchod následníka trónu a mesto na zveľadenie dostalo aj štátny príspevok. Bola vybudovaná kanalizácia, bol opravený vodovod, opravili sa cesty, vybetónovali sa chodníky, bol zregulovaný aj potok pretekajúci cez mesto, posilnilo sa verejné osvetlenie, do poriadku sa dali aj protipožiarne nádrže a opravili sa verejné studne. Rekonštrukciou prešiel aj kaštieľ a domy na Hlavnej ulici. Jozef Žanony dal vysadiť lipy, ktoré dnes zdobia areál kostola (Zámockej ulice). Už prvý autor stropkovských dejín Ede Ungváry sa vyjadril, že mesto sa týmto posunulo o polstoročie dopredu. Obaja richtári, otec aj syn sa o naše mesto starali poctivo. Venovali mu všetok svoj čas a záležali im na osude Stropkova. Dokazuje to čin syna Jozefa Žanonyho, ktorý po začatí vojny a pri evakuácii obyvateľstva opustil mesto ako posledný, aby sa presvedčil, že nikto v meste neostal.
Drevená dvojmetrová socha richtára Jozefa Žanonyho bude zdobiť areál mestského úradu a pripomínať ľuďom, akého významného richtára sme v našom meste mali a čo pre mesto urobil.
Mestský úrad v Stropkove – Mgr. Ľuboslav Šmajda

obrazok obrazok obrazok

redakcia | 21. 7. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 199x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou