smahu správy

V kaštieli otvorili výstavu Mária, Matka Ježišova

obrazokUplynulý víkend sa v Stropkove konala odpustová slávnosť Panny Márie Škapuliarskej. Pri tejto príležitosti sa v piatok, 7. júla, konalo slávnostné otvorenie úvodnej výstavy „Mária, Matka Ježišova – pečať Mariánskej úcty v umení a dejinách“. Priestory v historickej budove stropkovského kaštieľa sa tak po desiatich rokoch definitívne menia na múzeum. Výstava o Škapuliarskej Panne Márii je inštalovaná v rytierskej sále. Mariánska výstava potrvá do konca novembra 2017.

V roku 2007 sa po rozsiahlej rekonštrukcii na prízemí zriadila reštaurácia a vináreň, prvé poschodie využíva mesto ako obradnú miestnosť a usporadúvanie výstav a v podkroví pôsobí Stropkovské múzeum s vystavenými krojovanými bábikami, spolu so stálou expozíciou obrazov akademického maliara Františka Veselého. Rozšírené múzeum, Kaštieľ v Stropkove, je pobočkou prešovského Krajského múzea.
Po ukončení nájomného vzťahu s prevádzkovateľom reštaurácie v závere uplynulého roka boli vyhlásené verejné súťaže na nového nájomcu neúspešné. Vedenie radnice preto rozhodlo využiť vzácne historické priestory zmysluplnejšie. „Už dlhšie sa v meste uvažovalo so zriadením plnohodnotného múzea a kaštieľ je na tento účel priam predurčený. Sú tam hodnotné priestory v podzemí, na prvom podlaží je vzácna rytierska sála a vzhľadom na bohatú, no stále celkom neprebádanú históriu Stropkova, sme si spoločne s vedením Krajského múzea v Prešove vytýčili cieľ múzeum v tejto historickej budove rozšíriť. Podporu sme našli aj u odbornej verejnosti a preto už v týchto dňoch začíname náš zámer napĺňať,“ priblížil primátor mesta Ondrej Brendza.
Návštevníci si budú môcť prezrieť historické predmety spojené s mariánskou úctou na Slovensku, cechové zástavy a ďalšie cenné artefakty viažuce sa k mestu a regiónu. Organizátormi výstavy sú Krajské múzeum v Prešove a mesto. „Stropkov je najstarším pútnickým miestom Škapuliarskej Panny Márie na Slovensku. Korene mariánskej úcty v Stropkove siahajú dokázateľne do 16. storočia, keď sa na mestských pečatiach objavuje motív Panny Márie s dieťaťom. Aby sa zvýraznila mariánska úcta v Stropkove, jeho vtedajší vlastník Žigmund Pethö spolu s pátrom Filipom, generálom Kongregácie Najsvätejšej Trojice rádu karmelitánov, založili pri stropkovskom farskom kostole Bratstvo Preblahoslavenej Panny Márie Škapuliarskej. Zvláštnu bulu o tejto skutočnosti vydal pápež Klement IX. 11. mája 1669 v Ríme. Práve tu treba hľadať korene úcty k Škapuliarskej Panne Márii, ktorá je dodnes taká živá a vrúcna v Stropkove a v jeho okolí. O rozvoj tohto kultu sa postarali verní katolíci, a to rodina Pethöovcov, ktorá vlastnila Stropkov od roku 1568,“ vysvetlil primátor.
Samosprá­va už teraz plánuje ďalšie výstavy a stále expozície, ktoré sú spojené s históriou mesta a prihraničného regiónu.
-r-
Foto: -msú-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 14. 7. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 358x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou