smahu správy

Výstava o hradoch Prešovského kraja a hore Oblík

obrazokStropkovský kaštieľ vo svojich múzejných priestoroch ponúka aj ďalšie dve nové výstavy – Kamenní strážcovia a Oblík – fantázia a skutočnosti prezentujúce históriu stredovekých hradov a magického vrchu Oblík, nachádzajúceho sa v Slanských vrchoch.

Obe posterové výstavy sa viažu k východnému Slovensku a sú sprístupnené verejnosti v pracovných dňoch od 10.00 do 18.00 hod. do konca septembra.
Nad dolinami mohutné hrady jak starci sedia, trasúc šedinami našu minulosť vedia…
Výstava Kamenní strážcovia predstavuje historické bohatstvo stredovekých hradov a hrádkov zachované v ruinách na severovýchode Slovenska, medzi ktorými je aj zabudnutý Stropkovský hrad. Väčšina z hradov vznikla v 13. storočí po vpáde Tatárov, často na miestach starších slovanských či pravekých hradísk. Súčasťou výstavy je aj malá ukážka fragmentárnych archeologických nálezov. „Pre Stropkov je zaujímavé uvedenie Stropkovského hradu, ktorý patrí k mestským hradom. Povedomie o Stropkovskom hrade takmer vymizlo. Do súčasnosti sa z pôvodného hradného areálu zachovala sakrálna stavba dnešného saktuária a profánna časť, kaštieľ. Podoba hradu z jeho záverečných fáz je však rekonštruovateľná vďaka historickému a archeologickému výskumu,“ uviedla riaditeľka Krajského múzea v Prešove Mária Kotorová Jenčová, ktorá riadi aj múzejnú časť stropkovského kaštieľa a dodala, že komplexnejšiu výstavu o Stropkovskom hrade pripravuje múzeum v budúcom roku.
Zaujímavá príroda a historická lokalita kopca Oblík
Druhá výstava s názvom Oblík – fantázia a skutočnosti je situovaná v podkroví kaštieľa. Približuje kopec Oblík v neďalekých Slanských vrchoch, akýsi Olymp východoslovenského praveku, ktorý je dodnes lákadlom hlavne svojou výnimočnou atmosférou.
Stropkovské múzeum si na 28. júla pripravilo pre svojich návštevníkov imaginárne stretnutie so šľachticmi bývalého stropkovského panstva.
-r-

obrazok

redakcia | 14. 7. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 289x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou