smahu správy

V budúcom roku mesto začne s prípravou IV. etapy rekonštrukcie námestia

obrazokDesať rokov stará záležitosť s odkúpením rodinných domov zo stropkovského námestia sa dočkala konca. Na minulotýždňovom, 24. zasadaní mestského zastupiteľstva poslanci odhlasovali výkup dvoch posledných domov rodiny Lehockých z historického centra mesta, v blízkosti sanktuária. S prípravami IV. etapy rekonštrukcie námestia mesto plánuje začať v budúcom roku po asanácii spomínaných nehnuteľností.

Kvôli prvým trom etapám rekonštrukcie námestia, ktoré prebiehali v rokoch 2007 až 2011, boli postupne z námestia vykupované a asanované nehnuteľnosti. Posledné dva domy v súkromnom vlastníctve doteraz pokračovaniu v rekonštrukcii a celkovému dokončeniu námestia bránili. Dôvodom bola požadovaná cena. „Pri stanovení kúpnej ceny sme vychádzali z predchádzajúcich rokovaní, ktoré v prvej fáze začal ešte môj predchodca. V roku 2007, kedy začal proces výkupu nehnuteľností, prebehli s každým z vtedajších vlastníkov individuálne rokovania a v jednom prípade bola vtedy stanovená cena za bývalé pohostinstvo na 6 miliónov korún. Rovnakú požiadavku mali aj dve stropkovské rodiny, vlastníci zostávajúcich dvoch domov, ale mesto na to už nereflektovalo. V januári roku 2015 sme obnovili rokovania s tým, že mesto má záujem o korektnú dohodu, rovnaký cieľ deklarovali aj súčasní vlastníci. Zopakovali svoju požiadavku a žiadali vyplatiť za každý z domov 200 tisíc eur, ako ekvivalent vtedajších šiestich miliónov. Vedenie mesta i mestská rada napokon pristúpilo k dohode a na zastupiteľstvo bol predložený takýto návrh,“ vysvetlil primátor Ondrej Brendza.
Tento bod programu svojimi hlasmi podporilo štrnásť zo sedemnástich prítomných poslancov. Mesto na výkup domov využije prostriedky z fondu rozvoja bývania vytvoreného aj z predaja mestských bytov. Dvom rodinám bude v troch splátkach spolu vyplatených 400 tisíc eur.

Pri asanovaní spred desiatich rokov sa natíska otázka. Z akého dôvodu nebolo možné vtedy vyplatiť všetkých zainteresovaných rovnako? Znalecký posudok pri odpredaji pohostinstva spochybňovaný nebol, k jeho odpredaju vtedy došlo za 6 miliónov korún. Pri domoch to bolo presne naopak a čísla vtedy nebolo zo strany mesta možné akceptovať. Nové znalecké posudky z roku 2016 stanovili cenu jedného domu na sumu 80 600 eur a druhého na 76 300 eur. Rodiny s rozhodnutím nesúhlasili a trvali na rovnakom ohodnotení ako v roku 2006, aj keď cenové relácie pred 10 rokmi boli v porovnaní s dneškom o čosi nižšie. Komisia pre financovanie a majetok mesta sa s ich 200 tisícovým návrhom nestotožnila a mestskému zastupiteľstvu kúpu domov navrhla za cenu 1,5 násobku znaleckého posudku alebo maximálne 150 tisíc eur. Opačný názor mala Mestská rada v Stropkove pri MsZ ako poradný orgán primátora mesta. Tá poslancom zastupiteľstva návrh na odkúpenie domov za cenu požadovanú vlastníkmi schváliť odporučila.
Primátorovi mesta sme po zastupiteľstve položili otázku prečo 200 tisíc a nie suma z návrhu znaleckých posudkov?
„Každé malé alebo veľké rozhodnutie v meste má svojich zástancov i odporcov. Rodiny Lehockých boli 12 rokov držaní v neistote. Nemohli svoje domy opravovať, no zároveň ich ani nechceli predať rôznym špekulantom, hoci mali na to mnohé ponuky. Stále verili, že sa nájde zhoda s mestom, pretože tu sa narodili, tu prežili život ich predkovia a tu chcú zostať žiť ich deti… Za ich lokálpatriotizmus, za ich vzťah k mestu si určite nezaslúžia, aby ktokoľvek spochybňoval ich nárok na spravodlivé vysporiadanie nehnuteľností. Škoda, že sa včerajšieho rozhodnutia štrnástich poslancov nedožili pani Lehocká, páni Milan, Ján a Gabriel Lehockí, pani Rusinková… Kde boli všetci tí spravodliví kritici rozhodnutia poslancov a vedenia mesta, keď sa kupovala piváreň Senaj a ostatné domy na námestí, keď sa tam predávali pozemky na polyfunkčné domy, keď bol jeden z majiteľov domu uprednostnený pred druhým a dostal možnosť zameniť svoj starý dom za nový? Bývali vtedy v Stropkove? Zaujímali sa o verejný život? A na koľko by si cenili svoje nehnuteľnosti oni, ak by boli v situácii ako rodiny Lehockých? Všetci ich bývalí susedia totiž dostali adekvátnu kompenzáciu za svoje domy, len na nich sa aj kvôli ich serióznosti a korektnému prístupu nedostalo a roky ich kompetentní len zavádzali a ignorovali,“ vysvetlil primátor.
-r-

obrazok

redakcia | 7. 7. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 489x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou