smahu správy

V Oľšavke vyčíňal silný dážď

obrazokPredminulú nedeľu, 25. júna, sa krátko po ôsmej večer neďalekou obcou Oľšavka prehnala búrka a silný dážď. Vyčíňanie počasia spôsobilo škody nielen na obecnom majetku, ale aj na súkromnom majetku občanov.

„Miestny potok, aj keď sú určité jeho úseky v havarijnom stave prívalovej vode odolal. Horšie to bolo s oboma miestnymi komunikáciami, ktoré boli zabahnené zatečením bahna z polí. V južnej časti obce došlo k poškodeniu novoupravenej časti miestnej komunikácie vymytím asfaltovej drte. Pri odbočke z hlavnej cesty III. triedy na jednu miestnu komunikáciu došlo k dvom zosuvom podmáčanej pôdy do rigolov, čo spôsobilo ich nepriepustnosť a vyliatie vody s bahnom na cestu a následné aj do nádvoria naproti bývajúcim občanom,“ zhodnotil vzniknuté škody starosta obce Ján Biroš.
Od obyvateľov Oľšavky boli hlásené aj ďalšie škody. Veľké množstvo dažďovej vody spôsobilo zaplavenie suterénov rodinných domov. K značným škodám, zničeniu a poškodeniu úrody došlo aj na poliach, z ktorých silný dážď odplavil alebo naplavil zeminu.
Vďaka pomoci PD Bukovce a ich mechanizmom sa zosuvy podarilo odstrániť a vyčistiť miestnu komunikáciu. Predbežné náklady obce z titulu opravy miestnej komunikácie, odstraňovania zosuvov a nánosov bahna, vyčistenie cesty predstavujú približne sumu
do 5 000 eur. Náhradu škody si obec uplatňuje u svojho poisťovateľa. Starosta taktiež skonštatoval, že zo strany SSC je v obytnej časti obce, intraviláne nedôsledné vykonávanie čistenia asfaltových krajníc, na ktorých sú zvyšky nielen po zimnej údržbe zabraňujúce odtekaniu prívalovej vody nahromadenej z cestných plôch, aby sa dostala do rigolov. Jej nadmerné hromadenie pri prudkom daždi spôsobuje zaplavovanie nižšie situovaných nádvorí rodinných domov, čo bolo prípad aj pri tejto búrke. „Verím, že kompetentní urobia v tejto oblasti potrebnú nápravu,“ dodal na záver Ján Biroš.
-r-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok

redakcia | 7. 7. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 356x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou