smahu správy

Najlepším hraným filmom CINEAMA 2017 sa stal ITCH mladého Stropkovčana Gabriela Zajtka

obrazokCeloslovenskú postupovú súťaž a prehliadku amatérskych filmov CINEAMA už nikomu netreba nejako zvlášť predstavovať. Každoročne prináša množstvo kvalitných filmových diel od amatérskych autorov v rôznych kategóriách. Tento rok celoslovenské kolo a celý filmový maratón už po tretíkrát odštartoval v Mlyny Cinemas a Krajskom osvetovom stredisku v Nitre.

Odborná porota i návštevníci mali možnosť v priebehu dvoch dní vidieť spolu 93 súťažných filmov od autorov z 8 krajov Slovenska. Z nich bolo 26 animovaných, 17 hraných, 10 reportážnych, 17 dokumentárnych, 10 experimentálnych, 10 videoklipov a tri minútové snímky. Spolu predstavovali neuveriteľných 598 minút čistého premietacieho času, ktorý bol rozdelený do desiatich blokov.
Počas prvého dňa, v piatok dopoludnia bolo na programe premietanie detských a mládežníckych filmov, autorov do 16 a do 21 rokov, neskôr popoludní až do neskorých večerných hodín to už boli hrané filmy, dokumenty, reportáže a videoklipy, ktoré zachytávali rôzne témy zo života. Osviežením pre divákov boli aj nesúťažné filmy z Čiech a zo svetového festivalu UNICA.
Sobota patrila vyhlasovaniu výsledkov, ktoré sa mladí tvorcovia dozvedeli od pätice porotcov na čele s jej predsedom doc. Mgr. Antonom Szomolányim.
Našim najúspešnejším filmárom Prešovského kraja bol mladý stropkovský filmár Gabriel Zajtko. Vo svojej kategórii – hraný film získal za film „ITCH“ prvenstvo.
Okrem neho náš kraj úspešne reprezentovali aj Soňa Sabolová z Prešova (2. a 3. miesto), Valér Futej z Kračúnoviec (3.miesto), Peter Ďuriš a Pavol Pilip z Bardejova si odniesli čestné uznania.
Čerstvý absolvent žurnalistiky v Trnave Gabriel Zajtko, je medzi filmárskou obcou už nejaký ten rok známy. Okolo filmu sa začal pohybovať približne v dvanástich rokoch. Ako sám s úsmevom prezradil, učarovali mu Ninja korytnačky. „V pokročilejšom veku som sa zaprisahal, že si ten film už nikdy nepozriem, prišiel by mi kruto primitívny a prvotné čaro by bolo preč. Chcem si udržať zdravú nostalgiu,“ so smiechom začal svoje rozprávanie mladý filmár. „V štrnástich rokoch som spolu s mojimi kamarátmi Pavlom Bielikom a Tobiášom Petrom zažil prvú filmovú lásku, ktorou sa stal náš prvý film. Táto šnúra pokusov obsahovala pár premiér v našom kultúrnom stredisku. Išlo o celovečerné filmy Krídla osudu a BokoFka. Pamätám si naše zdesenie, keď sa aj na reprízach ľudia tlačili na schodoch, aby filmy videli. V tej chvíli vám popravde nie je všetko jedno,“ spomína Gabriel.
Týmto svojim lokálnym úspechom sa rozhodli dať viac a potlačiť ich ďalej. Mladý autor to vtipne prirovnal k momentu kedy sa chlap zlomí, k akejsi svadbe. „Skutočnosť, že s filmom sa nechcem rozísť a chce¬m byť jeho súčasťou do smrti prišlo po výhre ceny dekana VŠMÚ na celoslovenskom festivale CINEAMA. Film Stratené spomienky mi dal v otázke životných cieľov bodku. Dnes robím všetko spojené s audiovizuálnou tvorbou. Od filmov až po reklamy či hudobné videoklipy. Je to skvelé poslanie. Pri každom diele človek zažíva nový príbeh. Nie je to práca, skôr striedanie mileniek bez následkov,“ smeje sa.
Gabriel Zajtko berie film ako nástroj na zmenu. „Pre mňa ako tvorcu je základom vyvolať emóciu, no to nestačí. Ak emóciu „okoreníte“ správnym myšlienkovým posolstvom verím, že dokážete ovplyvniť samotné morálne hodnoty človeka.“
Film ITCH rozoberá tému osobnostného úpadku a životných úskalí, no jeho cieľom nie je vyvolať negatívne emócie. Naopak, v závere divák pocíti výrazný kontrast, kedy sa hlavná postava po rade prežitých negatív vo svojich myšlienkach vracia k momentom, na ktorých v živote ozaj záleží. „Tieto pozitívne myšlienky som chcel vyobraziť čo najvšeobecnejšie, aby sa v nich divák našiel a tým pádom zžil viac s dejom. Film je jedna jazda nocou, ktorá nech je akokoľvek temná, je vždy svetlejšia rovnako ako naše každodenné perverzné predstavy. Viete, myslím, že našej predstavivosti nemožno kázať a usmerňovať ju. Vtieravé predstavy sú ako BLITZKRIEG a treba ich častokrát využiť a zamyslieť sa nad nimi. Moje predstavy vo filme nemajú realistickú formu. Je básnická a metaforická, no rieši veľmi reálne ľudské problémy. Toto prepojenie poetickosti a reality robí z filmu veľmi svojské a unikátne dielo.“
Inšpiráciou Gabrielovi bola dnešná doba produkujúca ľudí, ktorí sa neustále ženú za zážitkami stávajúc sa ich otrokmi. „Chceme nové ponožky, aby nám ladili s novými topánkami, najnovšiu verziu smartphonu, či piť tú najstaršiu škótsku. Je fajn objavovať nové veci, ale v momente, ak to človek berie ako primárnu povinnosť je s ním niečo zle,“ konštatuje. Vo filme sa hlavná postava, ktorú si aj sám zahral doslova pasie na zážitkoch, no nakoniec zistí, že skutočné šťastie nájde v maličkostiach a jemných prejavoch dobra. „K tvorbe ma inšpirovala väčšina populácie Zeme, samozrejme, bez urážky,“ dodáva s úsmevom Stropkovčan.
ITCH sa točil v uliciach Stropkova. „Je obrovským plusom poznať mesto v ktorom sa rozhodnete nakrúcať, zároveň aj výzvou, pretože som film chcel zasadiť do prostredia, ktoré je snové a iné. Myslím že cieľom bolo, aby niektoré zábery nespoznali ani samotní Stropkovčania.“
S plánmi do budúcnosti sa mladý tvorca rozhodne vidí vo filmovej branži. Ako prezradil, chcel skúsiť šťastie v susednom Česku, kde si plánoval založiť reklamnú agentúru a zarobiť dostatok finančných prostriedkov, aby mohol byť filmovým producentom sám sebe. Plány mu však skrížilo prijatie na réžiu v Zlíne. Víťazný film ITCH po víťazstve v Nitre postúpil na celoeurópsku súťaž UNICA 2017 World Movie Contest v Dortmunde.
-r-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

redakcia | 7. 7. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 363x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou