smahu správy

Makovická struna 2017

obrazok Predminulý piatok, 23. jún, patril 45. ročníku regionálnej súťažnej prehliadky ľudových piesní MAKOVICKÁ STRUNA. Súťaže v interpretácii rusínsko-ukrajinskej ľudovej piesne sa zúčastnilo 25 spevákov rôznych vekových kategórií z okresu Stropkov a Svidník.

Tento ročník Makovickej struny sa konal v réžii organizátorov – Regionálna Rada ZRUSR vo Svidníku, Podduklianske osvetové stredisko, Mesto Stropkov a Občianske združenia KRAJINA, JAMARO, STROPEK.
Cieľom tejto regionálnej prehliadky je objavovať málo známe ľudové piesne a nové mená na folklórnej scéne. Je známe, že týmto populárnym podujatím prešli stovky amatérskych spevákov. Mnohí z nich sa stali úspešnými spevákmi, ktorí vystupujú nielen na domácich, ale aj na zahraničných scénach. Preto sa aj týmto ročníkom organizátori podujatia snažili osloviť čo najväčší počet interpretátorov ľudovej piesne, dať priestor pre talenty i uchovať to naše bohatstvo piesne.
Všetkých, čo sa prihlásili do súťaže veľmi precízne hodnotila odborná porota. Jej predsedom bol Viktor Haščák, pôsobiaci ako hudobný redaktor národnostno-etnického vysielania v Košiciach, Jana Ľubimovová, pedagogička súkromnej umeleckej školy v Prešove a Iveta Svitková, pedagogička Spojenej školy T. H. Ševčenka v Prešove.
Súťažilo sa v kategóriách – sólo, duo a trio. Porota hodnotila výber piesní, intonáciu, rytmus, všeobecný dojem z interpretácie a ľudový odev speváka. Napokon sa pri záverečnom konštatovaní zhodla, že Makovická struna 2017 mala vysokú úroveň interpretácie, ale zároveň odznela aj kritika tykajúca sa nedostatočnej pripravenosti súťažiacich v 1. kategórii, o čom svedčí aj fakt, že náš región Svidník – Stropkov speváci vo veku 8 – 14 rokov nebudú reprezentovať na celoslovenskom festivale Makovická struna v Bardejove. Aj napriek tomu to bol pekný umelecký zážitok.
Víťazom srdečne blahoželáme a tešíme sa na stretnutie na ústrednej prehliadke Makovická struna v Bardejove. Zároveň ďakujeme všetkým účinkujúcim a spoluorganizátorom regionálneho kola a taktiež nášmu sponzorovi firme Colcun-Consult s.r.o. – Ing. Stanislav Kolcun.
-r-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

Výsledky

KATEGÓRIA I. (vek 8 – 14 rokov)
Strieborné pásmo sólo – Mária Lizaková, Timea Korpoňová, Šimona Cichá, Miriama Bučková, Laura Fuzeriová, Sabina Hošková, Ema Vanátová
Bronzové pásmo sólo – Timea Martičková, Adam Jakubčo, Alexandra Jakubčová, Adam Nemec, Laura Džupinová, Marianna Harvišová
KATEGÓRIA II. (vek 15 – 18 rokov)
Zlaté pásmo a postup sólo – Matej Gerek
KATEGÓRIA III. (vek 19 – 40)
Zlaté pásmo a postup trio – Kristína Jacková, Martina Miščíková, Barbara Dupejová
Zlaté pásmo a postup sólo – Ján Matta
Strieborné pásmo a postup sólo – Jakub Hurný
Strieborné pásmo duo – Marcela Tramitová, Ján Matta
KATEGÓRIA IV. (vek nad 40)
Zlaté pásmo a postup trio: Anna Knežová, Viera Kopolovcová, Daniel Hic, Stropkov
Víťazi svidníckeho regionálneho kola sa zúčastnia programu ústrednej prehliadky Makovická struna v Bardejove.

redakcia | 7. 7. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 340x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou