smahu správy

Smršť v Miňovciach postrhávala strechy

obrazokPo krátkej a intenzívnej búrke sprevádzanej silným vetrom a ľadovcom v Miňovciach nastala mimoriadna situácia a bol vyhlásený III. protipovodňový stupeň. Prívalový dážď pripravil viacerých Miňovčanov o strechu nad hlavou, obec ostala bez elektriny. Podľa opisu miestnych, dážď netrval viac ako desať minút, no aj napriek tomu napáchal obrovské škody.

„Najviac poškodená je bytovka s približne 25 obyvateľmi. Silný vietor z nej strhol celú strechu. O strechu prišiel aj jeden rodinný dom v jej susedstve, čiastočne poškodené sú aj ďalšie tri domy. Ako prvé sme začali zabezpečovať odpratanie popadaných stromov a dočasné prekrytie bytovky a rodinného domu veľkými celtami, vyhodnotíme vzniknutý stav a rozhodneme ako budeme postupovať ďalej,“ zhodnotil starosta Miňoviec Miroslav Mojsej. S odstraňovaním strhnutých striech pomáhali hasiči zo Stropkova a Svidníka. Veliteľ HS v Stropkove Jozef Moško vzniknutú situáciu skonštatoval ako šťastie v nešťastí a vyčíňanie počasia si okrem škôd na majetku nevyžiadalo žiadne zranenie, pretože šlo o jednu z miňovských ulíc v blízkosti hlavnej cesty, kde je počas dňa vysoký pohyb osôb.
V okrese Stropkov piatková smršť okrem strhnutých a poškodených striech zanechala aj polámané stromy a zničenú stĺpy elektrického vedenia.
Slovenský hydrometeorolo¬gický ústav (SHMÚ) piatkové počasie vyhodnotil, že šlo o supercelu, ktorá zasiahla viacero okresov na severovýchod Slovenska. Túto situáciu zachytila aj polárna družica a to krátko po tom ako postúpila nad naše územie. Bez pochýb išlo o prívalový dážď, pretože krátko po tom sa hodnoty merané meteorológmi výrazne znížili. „Supercela prešla priamo ponad našu zrážkomernú stanicu, kde sme zaznamenali extrémne vysoký úhrn zrážok. V priebehu 10 minút tu spadlo 33 mm zrážok,“ uviedli meteorológovia z neďalekých Turian nad Ondavou.
Mimoriadna situácia v obci pokračovala aj počas soboty, keď bola obec aj naďalej bez elektriny, ktorej dodávku sa podarilo obnoviť až v popoludňajších hodinách.
-r–

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 30. 6. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 462x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou