smahu správy

Rady pre chodcov a cyklistov pred prázdninami

Pre vznik kolíznych situácií ako aj dopravných nehôd patrí pravidelne medzi najkritickejšie jarné a letné obdobie. Do ulíc a na cesty vo väčšej miere vyrážajú chodci, motocyklisti, cyklisti i vodiči vozidiel. Všetci, ktorí sú účastníkmi premávky, by mali myslieť v prvom rade na bezpečnosť a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Na cestách sú rizikoví najmä chodci, cyklisti a motocyklisti, o čom svedčia aj dopravné štatistiky. Takisto ako motorkári, ani cyklisti by nemali zabúdať, že pri zrážke s autom alebo s pevnou prekážkou, len málokedy vyjdú bez vážnejšieho poranenia a zničenia motocykla, či bicykla.

Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Môžu ju použiť aj korčuliari a lyžiari, ale tak, aby neohrozili cyklistov. Kde takáto cestička nie je, jazdí sa pri pravom okraji vozovky a jednotlivo za sebou. Neprípustné je jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť druhý bicykel, ručný vozík, zviera a predmety, ktoré ohrozia cyklistu a ostatných účastníkov cestnej premávky. Za zníženej viditeľnosti musí mať cyklista na sebe reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Mimo obce musí mať cyklista ochrannú prilbu a dieťa do 15 rokov aj v obci. Ak je na bicykli sedadlo na prepravu dieťaťa musí mať pevné podpery na nohy a takýto bicykel môže viezť iba osoba staršia ako 15 rokov, nie však osobu staršiu ako 10 rokov.
Tak ako vozidlá musia mať povinnú výbavu, tak aj bicykel musí spĺňať určité podmienky, aby mohli cyklisti bezpečne vyraziť na cesty. Základným pravidlom je síce vidieť a byť videný, ale je tu aj niekoľko ďalších rád pre bezpečnú jazdu bicyklom. „Bicykel musí byť vybavený dvoma na sebe nezávislými účinnými brzdami, konce rúrok riadidiel musia byť ukončené napríklad zátkami alebo rukoväťou. V zadnej pozdĺžnej strednej rovine bicykla musí byť červené odrazové sklo. Môže byť nahradené odrazovými materiálmi na odeve alebo obuvi cyklistu. Nad povrchom predného kolesa musí byť biele odrazové sklo. Odrazové sklá oranžovej farby musia byť na oboch stranách pedálov a na lúčoch kolies,“ uviedol plk. JUDr. Jaroslav Suvák, riaditeľ OR PZ vo Svidníku a ďalej dodal, ako je potrebné byť vybavený počas jazdy za zníženej viditeľnosti. „Počas jazdy za zníženej viditeľnosti je dôležité riadne osvetlenie. Vpredu biele svetlo, prípadne biele prerušované svetlo viditeľne do vzdialenosti 20 metrov. Vzadu červené svetlo, alebo aj prerušované, môže byť kombinované so zadným červeným odrazovým sklom. Kapacita svietivosti najmenej 1,5 hodiny bez prerušenia.“ Bicykel môže byť vybavený aj blatníkmi prekrývajúci celú šírku pneumatiky, krytom reťaze, pomocným sedadlom na prepravu dieťaťa a nosičom batožiny.
„Podľa sadzobníka pokút v pôsobnosti PZ hrozí pokuta vo výške 30,– € cyklistom, ktorí na sebe nemajú za zníženej viditeľnosti reflexné prvky alebo odev. Za jazdu mimo obce bez ochrannej prilby hrozí pokuta 10,– €. Najvyššia pokuta 50,– € hrozí cyklistom ak ohrozujú iných účastníkov, najmä vedením druhého bicykla za jazdy, ručného vozíka alebo psa a iných predmetov, ktoré by sťažovali vedenie bicykla. Oveľa vyššie sankcie (až do 800,– €) však hrozia cyklistom, ak jazdia pod vplyvom alkoholu.“ Za každým číslom dopravnej štatistiky sa skrýva jeden vyhasnutý ľudský život, poškodené zdravie, či zničený majetok. V Prešovskom kraji za obdobie od 1. januára do 31. mája 2017 zavinili chodci 25 (-13) dopravných nehôd z toho deti 10 (-10), vodiči nemotorových vozidiel zavinili 15 (+3) dopravných nehôd. V policajnom okrese Svidník za obdobie od 1. januára do 31. mája 2017 zavinili chodci jednu (-1) dopravnú nehodu a vodiči nemotorových vozidiel nezavinili žiadnu dopravnú nehodu. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka síce ide o klesajúci trend, ale vzhľadom na to, že chodci a cyklisti patria medzi najzraniteľnejší článok, je to veľa.
Okresné riaditeľstvo Policajného zboru vo Svidníku pred rôznymi preventívnymi akciami upozorňuje nielen cyklistov, ale aj chodcov na to, aké je nebezpečné pohybovať sa na ceste bez označenia a nesprávnym spôsobom. Cyklisti zabúdajú na to, že aj oni sú účastníkmi cestnej premávky.
-r-

redakcia | 30. 6. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 239x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou