smahu správy

Dovolenka na východe Slovenska

obrazokAk sa počas letných prázdnin nechystáte za hranice Slovenska, ale nechcete sa nudiť doma a na miestach, kde to poznáte, prinášame Vám tip na nízkorozpočtovú „dovolenku“ resp. výlet. V neďalekých Medzilaborciach, Warhol City“, si na svoje prídu hlavne umelecky ladené povahy. Najväčšie lákadlo v lokalite Medzilaboriec nepochybne predstavuje Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, ktoré sa pýši druhou najväčšou zbierkou jeho diel na svete. Ak medzi milovníkov umenia nepatríte, Medzilaborce Vám ponúkajú hneď niekoľko príležitostí na turistiku a spoznávanie slovenských vojnových dejín.

Už pri prvom ohliadnutí sa za dejinami Medzilaboriec dostaneme nápovedu, že išlo o ťažko skúšané mesto. Jednak pre jeho geografickú polohu v blízkosti štátnych hraníc, ako aj preto, že jeho obyvatelia sa odpradávna pasovali s problémom chýbajúcich pracovných príležitostí. Väčšinou tu boli ľudia odkázaní na poľnohospodárstvo alebo prácu v lese. Podľa dochovaných písomností panstvo Mezobrod a ďalších 92 obcí patrilo v roku 1347 šľachtickým Drughetovcom, ktorých neskôr vystriedali Čákyovci a po nich Andrásyovci. Začiatkom 17. stor. tu bola vybudovaná píla, dva mlyny, objavili sa prvé obchody s potravinami a hostinec. Na prelome 19. a 20. stor. rozvíjajúci sa kapitalizmus so sebou priniesol veľkú vlnu vysťahovalectva miestnych obyvateľov do USA, Kanady, Belgicka a Francúzska. Malým povzbudením v ekonomike bolo vybudovanie železnice, ktorá viedla z Medzilaboriec cez Lupkovský priesmyk až do Poľska. Počas prvej i druhej sv. vojny cez mesto prechádzali spojenecké a nepriateľské vojská, ktoré mali na svedomí kruté boje. Prechádzali tadiaľto ruské vojská generála A.A. Brusilova, po boku ruskej armády tu bojovala pri Lupkovskom priesmyku Česká družina, neskôr tu operoval partizánsky oddiel Čapajev, v roku 1944 sa tu zvádzali kruté boje za oslobodenie. Mesto bolo vážne poškodené a 47 priľahlých obcí spustošených. Na nohy sa začali Medzilaborce stavať od druhej polovice 20.storočia. Nikdy sa však nestalo centrom priemyslu, o to viac však môže profitovať z nádhernej prírody, ktorá vytvára potenciál pre rozvoj cestovného ruchu a vidieckej turistiky. Na území sa nachádza až šesť prírodných rezervácií so značenými turistickými trasami a množstvom druhov vzácnej fauny a flóry. Vodný tok Laborec zasa poskytuje vhodné podmienky na splavovanie.
Čo môžete v Medzilaborciach vidieť?
Ak navštívite Medzilaborce, určite zavítajte na prehliadku Múzea moderného umenia Andyho Warhola. Táto svetová rarita je pýchou malého mesta. Na ulici A. Warhola sa nachádza múzeum moderného umenia, venované tvorbe a životu zakladateľa pop-artu. Vzniklo v roku 1991. Matka Andyho, Julia Warhol, pochádzala z obce Miková. Dominantou múzea sú diela umelca, ktorých zbierka je druhá najväčšia na svete. Pozostáva nielen z malieb a kresieb, ale aj skíc a rôznych spomienkových predmetov a prác Warholovho brata Paula a synovca Jamesa.
Neďaleko amfiteátra sa nachádza Mini skanzen. Táto zaujímavá expozícia znázorňuje rusínsku historickú dedinu s dreveným kostolíkom. Aj keď stavby nie sú pôvodné, boli vyrobené ručne s použitím tradičných techník. Mini repliky zachytávajú tradičné obytné domy a hospodárske budovy, v ktorých sa odohrával každodenný život rusínskeho etnika. Zriadenie mini skanzenu je súčasťou rozsiahleho projektu Warhol City, zameraného na zmenu imidžu mesta.
Kam na výlet v okolí Medzilaboriec
Jeden z najkrajších gréckokatolíckych monastyrov Slovenska sa nachádza v Krásnom Brode. Monastyr Zoslania sv. Ducha vznikol v 14.stor a podľa legendy za jeho založením bol žobrák a slepec, ktorý tadiaľto prechádzal, oči si pretrel vodou zo studničky a vrátil sa mu zrak. Bola tu postavená kaplnka s ikonou Bohorodičky, následne chrám a kláštor, kde sa usídlili baziliáni.
V neďalekej obci Habura sa nachádzajú hneď dva významné monumenty rusínskej kultúry. Prvou je replika dreveného kostolíka – Kostol sv. Mikuláša Divotvorcu a 5,10 metrov vysoká bronzová socha kniežaťa Laborca, ktorý v rusínskej kultúre zohráva významnú úlohu. V podstavci sochy sa nachádza zemina z rusínskych obcí nesúca posolstvo a symbol jednoty a identity Rusínov. Pre vyznávačov turistiky je tu Palotská jedlina, jedna zo 6 prírodnými rezerváciami Laborecka, Čertov kameň nachádzajúci sa v lokalite horského masívu známeho pod názvom Kamjana a Lupkovský priesmyk, cez ktorý na slovensko-poľskej štát.hranici vedie 416 metrový tunel až do Sanoku.
-r-

obrazok obrazok

redakcia | 30. 6. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 295x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou