smahu správy

Zaujímavé historické udalosti a osobnosti zo Slovenska

obrazokMesto Stropkov sa vo februári 2017 zapojilo do projektu s názvom „Karpatský plenér dreveného umenia“ s družobným mestom Korczyna. Predmetom tohto projektu je 5 monumentálnych sôch postáv Pavla Országha Hviezdoslava, Františka Ferdinanda d`Este, Jozefa Žanonyho, Metoda Dominika Trčku a Lukáša Vereša. Sochy budú približne dvojmetrové a ručne vyrezávané z dreva. Postupne sa v týždenníku Spektrum budú uverejňovať životopisy týchto piatich osobností, ktoré sa výrazne zapísali do našich mestských dejín. Rezbári začnú vyrezávať 31. júla 2017.

Pavol Országh Hviezdoslav
Narodil sa 2.2.1869 vo Vyšnom Kubíne a zomrel 8. 11. 1921 v Dolnom Kubíne vo veku 72 rokov, kde je aj pochovaný. Jeho pseudonymy – Hviezdoslav a Jozef Zbranský. Pavol Országh bol slovenský spisovateľ, básnik, dramatik, prozaik, prekladateľ a právnik. V roku 1876 sa oženil s Ilonou Novákovou.
V rokoch 1870 – 1872 študoval právo v Prešove. Počas tohto pobytu zavítal aj do Stropkova, kde hľadal svojich predkov. Išlo o Helenu Országhovú, vdovu po Gabrielovi Perínskom, ktorý zomrel v roku 1567. Počas jeho pobytu v Stropkove niekedy v rokoch 1871 – 1872 napísal krátku rozpravu o meste pod názvom „Stropkov“. Báseň bola napísaná v 4 zlomkoch a prakticky sa v zborníku Nové Obzory 4 z roku 1962 (str. 231 – 241) nachádza na 7 stranách (Tento zborník si môžete požičať aj v našej stropkovskej knižnici). Autorom štúdie je Peter Liba. Mesto na jeho počesť dalo zhotoviť aj bronzovú bustu.
V knihe od Augustína Maťovčíka s názvom Herold svitajúcich časov Hviezdoslav, sa na strane 84 – 85 nachádza prepis listu, ktorý adresoval Pavol Országh Adolfovi Medzihradskému. List bol napísaný 13. 2. 1871 a Hviezdoslav v ňom spomína aj Stropkov.
Ukážka zo spomínaného listu: “ … V Stropkove budem pokračovať. Trošku ja to poprekrúcam. Tu ale všade mi vravia, že zámku pri meste Stropkov nikdy nebolo. Čo mám robiť?“
Štefan Krčméry o ňom napísal nasledovné: „Hviezdoslav prišiel ako umelecký génius väčší od všetkých predošlých, aby zachytil všetky vlákna slovenského umeleckého tvorenia, nadpriadol ich mocnou jemnou rukou a s novým osviežením farieb utkal ich v tkanive reprezentujúce slovenský život, vyrážajúce slovenskú dušu pre všetky časy.“
Pavol Országh patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej literatúru na sklonku 19. storočia a začiatku 20. storočia. Na vypuknutie 1. svetovej vojny zareagoval lyrickým cyklom Krvavé sonety, ktoré napísal v roku 1914. Toto jeho dielo mohlo byť publikované až po skončení vojny.
Dopady
Je po ňom pomenovaná obec Hviezdoslavov, niekoľko námestí, ulíc a Hviezdoslavov vodopád. V umení jeho meno nesie súťažná prehliadka umeleckého prednesu poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín a knižná edícia Hviezdoslavova knižnica. Na jeho počesť je pomenovaná aj planétka (3980) Hviezdoslav.

obrazok

redakcia | 30. 6. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 316x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou