smahu správy

A. Rybčáková tretia na celoštátnom kole

obrazokSúťaž Liečivé rastliny vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Environmentálnou poradňou Studnička, Slovenskou botanickou spoločnosťou pri SAV a Slovenským národným múzeom – Prírodovedným múzeom v Bratislave. V tomto školskom roku prebehol už 22. ročník.

Príprava na súťaž je veľmi náročná, pretože súťažiaci sa musí naučiť nielen poznávať veľké množstvo liečivých rastlín, naučiť sa spoznať z akej rastliny bol pripravený zápar, či macerát, ale náročné sú najmä všeobecné časti. Veď naučiť sa, čo sú glykozidy, saponíny, flavonoidy, či iné účinné látky je náročné aj pre oveľa starších študentov. Aj v tomto roku súťažiaci žiaci absolvovali prvé, vedomostné kolo a druhé praktické kolo. V ňom vyrábali mydlá z vybranej liečivej rastliny. Potom liečivú rastlinu museli pozorovať a popísať výskyt a základné botanické znaky, časť rastliny, ktorá sa zbiera, termín zberu, účinné látky a spôsob použitia. Vo vedomostnej časti druhého kola popisovali medonosné rastliny a význam včiel ako opeľovačov.
V kategórii M súťažia mladší žiaci (piataci a šiestaci), v kategórii S starší žiaci (siedmaci až deviataci). Z nášho okresu postúpili žiaci iba v kategórii M: Angelika Marcinčáková a Adrián Choma zo ZŠ s MŠ Bukovce 80 a Alžbeta Rybčáková zo ZŠ Konštantínova.
Celoštátne kolo sa konalo 16. – 18. júna 2017 v Hrabušiciach – Podlesku (Slovenský raj). Súťaž mala 4 časti – vedomostný test, poznávanie živých prírodnín, určovanie herbárových položiek, poznávanie čajov a sušených liečivých drog. Vo večerných hodinách ich čakalo prekvapenie v podobe zaujímavej prednášky na tému zmyslov zvierat. Besedu s praktickými cvičeniami viedli odborníci z Prírodovedného múzea v Bratislave. Rovnako sa zahrali na mladých chemikov, kedy si pri pokuse overovali pH látok.
Potom už všetci netrpezlivo čakali na nedeľné vyhodnotenie. V kategórii M sa na výbornom 3. mieste umiestnila Alžbeta Rybčáková zo ZŠ Konštantínova, na 5. mieste Angelika Marcinčáková a na 6. mieste Adrián Choma, obaja zo ZŠ s MŠ Bukovce.
Všetkým srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník.
-b-

obrazok obrazok obrazok obrazok

redakcia | 30. 6. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 251x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou