smahu správy

Pár dôležitých informácií pre tých, ktorí sa chystajú dovolenkovať v Chorvátsku

Dovolenková sezóna je predo dvermi. Chorvátsko sa v posledných rokoch stalo jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niektorí si Chorvátsko obľúbili kvôli krásnemu čistému Jadran, iní pre jeho prijateľnú vzdialenosť a možnosť cestovať za jeho krásami v pohodlí svojho auta. Polícia prináša dôležité informácie pre všetkých, ktorí práve tu plánujú stráviť pár letných dní.

„Po skúsenostiach z predchádzajúcich rokov ako aj podľa informácií policajného pridelenca pôsobiaceho v Chorvátsku je dôležité pripomenúť našim občanom niekoľko praktických rád,“ uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ.
Prvoradé je včas si skontrolovať platnosť svojich cestovných dokladov a občianskych preukazov. Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz.
Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad. Dávno už nie je možné zapísať ich do cestovného pasu rodičov.
Ideálne je trasu plánovať vopred, použitím dopravného plánovača. Myslite na to, že najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca.
Ak ste na polícii nahlásili stratu alebo krádež občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a potom ho našli, s takýmto dokladom už necestujte! Údaje o takomto doklade boli vložené do informačného systému a preto pri každej kontrole či už hraničnej alebo bežnej sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. Ak nájdete stratený alebo ukradnutý doklad, na polícii sa ešte pred cestou informujte ako máte postupovať, aby sa vám nestalo, že pri ceste na dovolenku vás pri kontrole nevpustia do krajiny kam cestujete. „Doklad, ktorý občan v domovskej krajine nahlási ako stratený a následne ho predloží ako cestovný doklad pri prechode štátnej hranice, polícia Chorvátskej republiky ho zadrží a odstúpi ako neplatný na zastupiteľský úrad príslušnej krajiny. A to znamená ďalšie komplikácie.“
Od začiatku roka bol zistený jeden prípad použitia neplatného, v minulosti strateného dokladu, pri vstupe do Chorvátska. V dvoch prípadoch boli vydané náhradné cestovné doklady občanom Slovenskej republiky z dôvodu ich straty na území Chorvátskej republiky.
Od 1. júla do 31. augusta sa o bezpečnosť dovolenkárov v Chorvátsku postará osem slovenských policajtov. Pôsobiť budú v najnavštevovanejších oblastiach Chorvátska, a to v Splitsko-dalmatínskej a v Primorsko-goranskej.
-r-

redakcia | 23. 6. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 277x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou