smahu správy

Nedajte šancu zlodejom

Prevenciou chránenia majetku sú zamknuté dvere, zatvorené okná a dobré susedské vzťahy
Nielen čas dovoleniek je ideálnym obdobím pre bytových a domových zlodejov. Počas leta a času dovoleniek sa ale riziko zvyšuje, keďže naše domy a byty ostávajú opustené na dlhší čas.
„V rámci minimalizovania možnosti „zlodejských návštev“ je preto potrebné starostlivo zatvárať a zamykať všetky dvere a okná. Netreba zabúdať ani na podkrovie, poschodie, malé strešné či pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava. Vedzte, že sieťka proti hmyzu na pootvorenom okne je naozaj len proti hmyzu a pre zlodeja nepredstavuje žiadnu prekážku,“ varuje D. Džobanik.
Nikdy nenechávajte kľúče na tzv. dohovorených miestach pod rohožkou, v kvetináči atď.. Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Nie je vylúčené, že vaše zvyky pozorujú z diaľky už dlhší čas. Ak v období vašej neprítomnosti zveríte niekomu kľúče od svojho domu alebo bytu, dôkladne zvážte, či je to osoba spoľahlivá a dôveryhodná.
Doma neuschovávajte väčšiu finančnú hotovosť, pretože peniaze sú prvé, po čom zlodej pôjde. Úsporám bude určite bezpečnejšie v banke.
Nezaťahujte okná domu alebo bytu žalúziami alebo roletami. Dávate tým totiž na vedomie, že nie ste doma. Mať dobré vzťahy so susedmi je jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoj byt či dom pred nevítanou návštevou. Požiadajte ich, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu, bytu, prípadne si všímali pohyb neznámych podozrivých osôb. Taktiež dbajte na dobrú viditeľnosť vstupu do domu. Zlodej vždy uprednostňuje prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cíti byť dobre krytý.
Zabúdať na bezpečnosť netreba ani v prípade, že ste doma
V žiadnom prípade neotvárajte dvere a nevpúšťajte do bytu osoby, ktoré nepoznáte. Predídete tak mnohým nepríjemným a mnohokrát nebezpečným situáciám. Naučte tejto zásade svoje deti, ale i starých rodičov. Najmä občania – dôchodcovia sú častým terčom falošných kontrolórov, zástupcov poisťovní prípadne pochybných podomových predajcov.
V prípade ak vo svojom okolí zaregistrujete pohyb podozrivých alebo neznámych osôb ihneď kontaktujte známe číslo 158. Možno vďaka vašej pozornosti predídete ďalším „zlodejským a hlavne nevítaným návštevám“.
Veci v aute zbytočne priťahujú pozornosť
Vzdialenie sa od neuzamknutého auta hoci len na krátku chvíľu sa nikdy nevypláca. O to horšie to je, keď sa takáto nepríjemnosť stane dovolenkárom v zahraničí. Presvedčil sa o tom už nejeden vodič, preto si radšej svoje auto vždy uzamknite.
„Podľa zákona o cestnej premávke je jednou z povinností vodiča zabezpečiť vozidlo a prepravované veci proti odcudzeniu prostriedkami montovanými do vozidla výrobcom, ak sa vzdiali od vozidla mimo jeho dohľadu. Preto aj keď opúšťate vozidlo len na malú chvíľu, vezmite si svoje cennosti so sebou a presvedčte sa či ste auto riadne zamkli! Ak si ich so sebou neberiete, uložte ich aspoň do batožinového priestoru, nech zbytočne nepriťahujú zvedavé oči ľudí. V aute by ste si nemali odkladať ani technický preukaz či iné doklady. Je na nich množstvo údajov, ktoré sa v nesprávnych rukách dajú ľahko zneužiť. To platí tak pre prípad, že parkujete niekde v meste, ale aj keď auto zaparkujete na noc pri svojom dome, či bytovke,“ uviedol hovorca KR PZ v Prešove Daniel Džobanik.
Ak parkujete mimo domu, nikdy neparkujte auto na opustenom mieste. Ak je to možné, využite platené a strážené parkoviská. Prílišná šetrnosť sa nevypláca. Cena parkovného je predsa niekoľkonásobne nižšia ako cena ukradnutých vecí. I keď po opustení vozidla v ňom nenecháte žiadne cennosti, nemali by ste zabudnúť uzamknúť všetky dvere, vytiahnuť okná alebo uzatvoriť strešné okno. Zvukový alarm síce samotnej krádeži nezabráni, môže však upozorniť na nedovolenú manipuláciu napríklad aj s vaším automobilom.
-r-

redakcia | 23. 6. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 299x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou