smahu správy

Medzinárodný maliarsky plenér má za sebou druhý ročník

obrazokStropkovský klub slobodných umelcov v závere minulého týždňa usporiadal v poradí už druhý Medzinárodný maliarsky plenér. V dňoch od 8. do 11. júna mohla verejnosť v uliciach mesta stretnúť amatérskych ako aj profesionálnych umelcov nielen z nášho mesta, blízkeho okolia, ale aj z Poľska či Ukrajiny. Na druhý ročník prijalo pozvanie 27 autorov, medzi ktorými boli aj účastníci minulého ročníka, ale aj plenéroví nováčikovia. Na organizácii sa podieľal Stropkovský klub slobodných umelcov, hlavný sponzor Ing. Stanislav Kolcun, Mesto Stropkov a mnoho ďalších sponzorov. Spomínaní sa spoločne stretli na štvrtkovom otvorení v Reštaurácii Delta a v sobotu podvečer na vernisáži k otvoreniu poplenérovej výstavy, ktorá je inštalovaná v priestoroch čitárne Mestskej knižnice v Stropkove.

História plenéra sa začala písať približne začiatkom marca pred dva a pol rokmi, keď medzi členmi klubu slobodných umelcov a hlavným sponzorom prebehla diskusia, padlo súhlasné stanovisko, ktorého výsledkom bol teraz už druhý a úspešný ročník.
„Po každej stránke bol tento ročník o jeden level vyššie ako ten minulý. Počasie vyšlo, maľovaniu nič nechýbalo, preto by som rád poďakoval všetkým zúčastneným, našim organizátorom, sponzorom a priateľom maliarskeho umenia,“ prihovoril sa predseda plenéra a výtvarník Jaromír Hybeľ. Umelci najväčšiu pozornosť venovali architektúre a dominantám Stropkova, pohľadu na krajinu a okolitú prírodu z vtáčej perspektívy. Na obrazoch sa najviac objavuje rímskokatolícky kostol a historický kaštieľ z rôznych pohľadov. Najčastejšie používali olejové a akrylové farby. „Chceme zvýrazniť a poukázať na pamiatky mesta, tým, čím sa môže mesto pýšiť, okolo ktorých bežne ľudia prechádzajú, no neuvedomujú si ich hodnotu. Keď sa však potom pozrú na obraz, uvedomia si, že v meste máme aj pekné miesta, pamiatky. Podobne je to aj u fotografov, ktorí dokážu nafotiť neskutočné zábery. My maliari sme na tom o čosi lepšie, pretože máme väčšiu voľnosť, môžeme použiť rôznu techniku, odtiene a umelecké dielo pre budúceho diváka dať do úplne inej podoby.“
Za najlepší obraz celého plenéra bolo ohodnotené dielo Oresta Tsyupku z Chustu na Ukrajine. Ohodnotil sa na 350 eur. Prednostné právo vybrať si ktorýkoľvek z obrazov namaľovaných na plenéri majú sponzori, ktoré ostanú, môže si ich kúpiť ktokoľvek, koho oslovia počas tejto výstavy. Po skončení výstavy obrazy môže verejnosť nájsť v klubových priestoroch galérie, nachádzajúcej sa oproti Kláštoru františkánov na Hlavnej ulici.
Stropkovský klub slobodných umelcom sa už teší na jeho ďalší ročník. Predsedu plenéra by do budúcnosti potešilo, keby sa do maľovania zapojilo viac domácich, hlavne mladých umelcov. „V našom meste máme mnoho šikovných mladých maliarov, ktorí by sa mohli prezentovať na plenéri a ukázať svoj talent. Plenér je robený pre neprofesionálnych umelcov, kde sa stretnú s profesionálmi, ktorí im môžu odovzdať svoje doterajšie skúsenosti a byť dobrom školou vo svete maľovania,“ uviedol v závere Jaromír Hybeľ.
-bo-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

redakcia | 16. 6. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 282x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou