smahu správy

Ondrej Brendza: Vytrvalostný beh a komunálna politika majú veľa spoločného

obrazokPrvý súťažný beh má za sebou aj primátor Ondrej Brendza. Počas svojej rozhodcovskej kariéry absolvoval viacero kondičných previerok, ale až na trati Stropkovskej desiatky okúsil, aké je to ocitnúť sa v štartovom poli rekreačných i poloprofesionálnych bežcov.

„Do svojich 18-tich rokov som behal za loptou na zelených trávnikoch, potom do decembra minulého roka som behal ako rozhodca za futbalistami. Kariéru som však ukončil a beh mi začal chýbať. Dal som sa nahovoriť stropkovskými bežcami a v marci som začal behať po asfaltových povrchoch. Začalo ma to baviť a môžem potvrdiť, že vytrvalostný beh je jedinečný šport, ktorý pomáha fyzickej i psychickej kondícii,“ vysvetlil primátor svoj motív postaviť sa na štart nedeľného behu. Aktivity tunajšieho Klubu bežcov dlhodobo registruje a svojou účasťou na pretekoch ich chcel aj aktívne podporiť. „Podobne ako ostatní športovci, aj bežci robia nášmu mestu veľmi dobrú reklamu. A to nielen organizáciou našich bežeckých pretekov, ale aj svojou účasťou na bežeckých podujatiach doma a v zahraničí. Reprezentujú tak seba, klub i Stropkov a to je veľmi cenná propagácia. Bežecký šport má v meste bohatú históriu a zaslúži si uznanie i podporu z vedenia mesta. Svojou účasťou som teda chcel prejaviť Klubu bežcov vďaku a uznanie za ich prínos pri športovom živote v Stropkove. A v neposlednom rade ako Stropkovčan podporiť charitatívnu myšlienku a darovať svoj príspevok zo štartovného stropkovským rodinám zapojeným do programu Dobrého anjela.“
O. Brendza vidí medzi vytrvalostným behom a komunálnou politikou istú paralelu. A hoci sa to nezdá, podľa neho majú tieto dve zdanlivo odlišné oblasti veľa spoločného. „Aj v komunálnej oblasti pri riadení mesta potrebujete mať dobrú kondíciu. Nesmiete sa nechať odradiť nepriazňou, prekážkami a inými nástrahami, ktoré sprevádzajú každého jedného primátora. Pokiaľ je primátor dostatočne pripravený na funkciu, ako bežec na svoje preteky, dokáže sa vysporiadať so všetkými prekážkami a problémami, ktoré ho postretnú. A na konci volebného obdobia ho čaká prirodzená odmena. Rovnako ako bežca v cieli po zdolaní posledného metra trasy. Tak, ako sa nedá oklamať vlastné telo a bez poctivej prípravy a zodpovedného výkonu bežci neprídu do cieľa, tak každý verejný činiteľ, nielen v komunálnej politike, nemôže oklamať svojho voliča. Bez zodpovedného prístupu k správe veci verejných, bez korektnej, férovej prípravy na takúto funkciu, bez slušného vzťahu so svojim voličom, nemôže žiadny primátor dobehnúť zdarne a úspešne do cieľa, do konca volebného obdobia,“ uzavrel O. Brendza.
-kbš-

obrazok

redakcia | 26. 5. 2017 | Šport | Odkaz na článok | | 84x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou