smahu správy

Deti vedia meniť svet k lepšiemu

Zapojte sa do Detského činu roka 2017!

Poznáte inšpiratívne dobré skutky detí? Ak áno, prihláste ich do projektu Detský čin roka 2017. Každý dobrý skutok je veľký čin. Deti to vedia a menia tak svet k lepšiemu.

Už sedemnásť rokov oslovuje projekt Detský čin roka deti z celého Slovenska. Za tisíckami drobných, ale i veľkých životných príbehov sa ukrýva práve citlivá duša dieťaťa. Vďaka detskej duši dostáva dobro nezastupiteľný rozmer v našej každodennosti. 17. ročník projektu sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.
Výzva na prihlásenie je adresovaná deťom i dospelým, aby mali oči i srdce otvorené a všímali si, čo dobré deti urobili pre iných ľudí alebo prírodu.
Nemusí ísť len o veľké skutky, ale aj o malé každodenné činy, ktoré robia nás svet lepším. Každá správa o dobrom skutku má význam, najmä v týchto dňoch, keď sa okolo nás šíria informácie prevažne negatívneho charakteru.
Deti môžu napísať o svojich dobrých skutkoch, ale i o činoch svojich kamarátov, ktoré si všimli a myslia si, že by mali byť ocenené. Dôležité sú aj kolektívne dobré skutky, na ktorých sa deti spoločne dohodnú a zrealizujú.
Dobré skutky detí do 16 rokov môžu prihlásiť nielen deti, ale aj rodičia, pedagógovia a dospelí. Správu o dobrých skutkoch detí je možné zasielať do 30. júna 2017.
Pisatelia môžu zaradiť dobré skutky do kategórii – Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad a Cena Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin.
Na jeseň zašlú realizátori projektu do škôl pedagogický materiál s 35 nomináciami, ktoré vyberie zo všetkých skutkov výberová komisia.
Deti a pedagógovia pracujú s pedagogickým materiálom na hodinách etickej výchovy, slovenského jazyka či v školskom klube, čítajú príbehy a rozprávajú sa o hodnotách, ktoré príbehy prinášajú – pomoc v rodine, priateľom i cudzím ľuďom, integrácia zdravých a postihnutých, ochrana prírody, zodpovednosť, spolupráca, nezištnosť, spolupatričnosť.
„V roku 2016 sa do projektu zapojilo 819 škôl. V každej z týchto škôl sú nenahraditeľní, iniciatívni a nadšení pedagógovia, ktorí motivujú deti a veria, že má zmysel deťom predstavovať svet, v ktorom má zmysel pomáhať ľuďom i prírode. Patrí im veľké poďakovanie. Pozitívne hodnoty, dobro a vzájomný rešpekt človeka k človeku sú kľúčové oporné body každej humánnej spoločnosti. Deti nám svojimi skutkami nastavujú zrkadlo a motivujú i nás, dospelých. Veríme, že aj tento rok sa podarí vniesť do života viac dobra práve vďaka dobrým skutkom detí,“ dodáva k projektu Saša Broadhurst Petrovická, štatutárny zástupca OZ Detský čin roka.
Priebežne s detskou porotou bude na jeseň prebiehať aj Online anketa pre dospelých pripravená s darcovským portálom Ľudiaľuďom.sk Detské hlasy rozhodnú, ktoré skutky získajú v decembri ocenenie Detský čin roka 2017.

redakcia | 12. 5. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 88x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou