smahu správy

Stavanie mája a Deň matiek v Oľšavke

V rámci plánu kultúrno-spoločenských podujatí na rok 2017 obec Oľšavka zorganizovala v nedeľu dňa 30. apríla 2017 spoločné obecné podujatia Stavanie mája a Deň matiek. Nedeľné popoludnie malo tri časti.

V prvej časti členovia FS Oľšavčanka pod vedením vedúcej Emílie Dziakovej s detičkami v krojoch, ku ktorým sa pridali aj oľšavskí mládenci vyzdobili a postavili „Obecný máj“ pri obecnom úrade. Po postavení mája a príhovore starostu obce k tradíciám mája, nasledovalo za nového hudobného doprovodu v osobe otca duchovného PCO Oľšavka Dušana Skonca samotné vystúpenie tohto domáceho obecného súboru a to na oľšavskom moste, tak ako to bývavalo v 60. – 70. rokoch s povestnou nedeľnou karičkou žien, pritom do programu pri ľudovej piesni, s ktorou vystupovali na Svidníckom festivale v roku 1956 „My višavsky divky“ boli symbolicky zapojené aj dve ešte žijúce ženy zo speváckeho súboru z uvedeného obdobia a to tetka Mária Čumová a tetka Júlia Barabašová. Za tuto účasť im patrí srdečná vďaka. Program prvej časti vyvrcholil odovzdaním kvetov a pozornosti pre všetkých vystupujúcich.
V druhej časti v priestoroch KSB pokračovala oslava s týždňovým predstihom Deň matiek, na ktorom sa zúčastnila aj pani Térezia Lipinská, predsedníčka Únie žien pre okres Stropkov a Svidník. Po prednesení básničky, príhovoru starostu obce a predsedníčky Únie žien pani Lipinskej, nasledovalo pohostenie pre oľšavské ženy a matky. Nechýbali domáce pečené pirohy od Márie Birošovej a Dany Kocákovej, sladké pečivo z Pekárne Šandal od pána Juraja Maťaša, ktoré sponzoroval, ako aj káva a k nej sladký zákusok. Pri odchode z tejto milej slávnosti obdŕžala každá žena kvet a milú pozornosť.
Tretia časť, spoločná pre všetkých občanov a rodákov z obce v areáli pri obecnom úrade začala o 19.00 hod. a pokračovala pri májovej veselici spojenej so spevom, opekáčke, čapovanom pive a kofole do neskorých nočných hodín.
Za ďalšiu vydarenú obecnú akciu, ktorej motívom mimo iného bolo viac spojovať občanov, obce ich rodinných príslušníkov a rodákov z obce, ďalej oživovať pomaly už zabudnuté ľudové tradície predovšetkým pre mladých sa chcem poďakovať všetkým vystupujúcim, organizátorom a ďalším, ktorí priložili ruku k dielu.
Ján Biroš, starosta obce

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok

redakcia | 12. 5. 2017 | Obce okresu | Odkaz na článok | | 167x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou