smahu správy

J. Tabiš oslávil 75 rokov

obrazokV posledných niekoľkých rokoch sa „roztrhlo vrece“ s jubilantmi, ktorí pre stropkovský futbal urobili nemalé služby nielen priamo na trávniku, ale aj na funkcionárskej pôde.
Druhý aprílový deň sa 75-tich rokov dožil futbalista a funkcionár Jozef Tabiš. Narodil sa v obci Ruskovce v roku 1942, v terajšom okrese Sobrance.

Súťažne ako dorastenec začal s futbalom v Sobranciach. Po dovŕšení dospeláckeho veku narukoval do Popradu, kde hral za vtedajšiu Vojenskú telovýchovnú jednotu. Po roku prešiel do občianskeho klubu v Poprade, kde jeho spoluhráčom bol dnes už nebohý Andrej Madzin z N. Olšavy. Pred koncom základnej vojenskej služby mal ponuky ostať pod Tatrami – oslovili ho Poprad, Svit, Kežmarok. Nakoniec sa vrátil do Sobraniec a v rámci študentského hosťovania bol vo Veľkých Revištiach, no nakoniec ho zlanáril Stropkov. A v tomto meste je dodnes.
Po skončení aktívnej hráčskej kariéry v béčku i áčku Stropkova sa v roku 1980 stal držiteľom II. trénerskej triedy a začal sa venovať mládeži. Najprv bol trénerom žiakov, dvakrát ako tréner mladšieho dorastu Stropkova sa vo finálovom turnaji o majstra Slovenska so svojimi zverencami umiestnil na druhom mieste (Hlohovec, Sp. Nová Ves). Pôsobil aj ako asistent trénera a vedúci A-mužstva pri áčku, ktoré historicky postúpilo do I. Slovenskej národnej ligy.
Svoj charakter a ľudskosť dokonale zúročil aj na funkcionárskej pôde. Bol výkonným prezidentom futbalového klubu v Stropkove. V oblastnom futbalovom zväze pôsobil ako rozhodca, delegát i predseda revíznej komisie. Určite najviac na svoje futbalové pôsobenie spomína na tie funkcionárske roky. V rokoch 1999 – 2002 bol členom Výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu zodpovedný za rozpočet tejto inštitúcie. Po športovej stránke bol vedúcim slovenskej futbalovej reprezentácie žien a nemalou mierou sa podieľal na úspešnej organizácii kvalifikačného zápasu žien Slovensko – Bielorusko, ktoré sa odohralo 5. augusta 2000 na štadióne v Stropkove. Bol aj členom organizačného výboru na Majstrovstvách Európy hráčov do 21 rokov, na ktorom naša reprezentácia obsadila 4. miesto a zabezpečila si účasť na olympiáde v austrálskom Sydney. A ani na tomto podujatí jubilant Jožko Tabiš nechýbal. Za dlhoročnú a obetavú prácu vo futbalovom hnutí bol 12. apríla 2002 ocenený „Striebornou medailou“ Slovenského futbalového zväzu.
Že jablko nepadlo ďaleko od stromu svedčí aj to, že jeho traja synovia sa venovali či venujú futbalu, dokonca futbalové gény po dedovi dedia aj jeho vnuci.
Živijó, Jozef!!!
-bar-

obrazok obrazok obrazok

redakcia | 14. 4. 2017 | Šport | Odkaz na článok | | 100x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou