smahu správy

Otvorenie Denného stacionára v obci Brusnica sprevádzali Prešovskí heligonkári

obrazokSieť denných stacionárov pre seniorov sa už niekoľko rokov rozrastá aj na Slovensku. Pre brusnických seniorov sa možnosť oficiálne stretávať začala 20.marca, prestrihnutím pásky na novovzniknutom dennom stacionári riaditeľkou občianskeho združenia Dôstojný život a inklúzia Mgr. Darinou Dobošovou Drotárovou a starostkou obce Tatianou Szabóovou. Slávnostnejší charakter tomuto stretnutiu spevom a hudbou dodali Prešovskí heligonkári.

„Denný stacionár, ľudovo povedané škôlka pre dôchodcov, je sociálna služba zameraná na poskytovanie ambulantnej dennej formy starostlivosti o seniorov. Cieľom denného stacionára je poskytovať službu, ktorá vedie k podpore a udržaniu aktívneho života a k predĺženiu sebestačnosti jeho užívateľov. Klientom umožňuje a uľahčuje dôstojné žitie v prirodzenom prostredí a odľahčuje rodiny, ktoré sa o odkázaného človeka starajú,“ uviedla riaditeľka občianskeho združenia. Počas denného pobytu sú klientom zabezpečené sociálne služby, ako opatrovanie, stravovanie, kontrola krvného tlaku, dohľad nad užívaním liekov, prednášky na rôzne témy, ale ja terapie od rehabilitácie, muzikoterapie, spomienkové, zážitkové a mnohé ďalšie.
„V dennom stacionári je základom sociálny kontakt, odborná opatera a vytváranie podmienok domáceho prostredia. Klienti tu vždy nájdu širšiu mieru socializácie, vzájomne stretnutia im budú prinášať radosť, porozprávajú sa, posťažujú, pospomínajú a nadviažu nové známosti.“
V stacionári klienti môžu oddychovať, vyšívať, maľovať, pozerať TV, relaxovať, čítať knihy. V neposlednom rade chce občianske združenie zabezpečiť duchovné aktivity v spolupráci s miestnou cirkvou. „Výhodou umiestnenia v dennom stacionári je spoločenstvo s inými dôchodcami a mladšími ľuďmi, prekonanie pocitu osamotenia a izolácie. Personál ich bude aktivizovať k činnosti a viesť k sebestačnosti. Každý pracovný deň je zabezpečené obedové menu. Obed nie je podmienkou, pretože hlavným poslaním DS nie je stravovanie, ale aktívny spoločenský život dôchodcov,“ uviedla riaditeľka a klientom ako aj zamestnancom tohto stacionára zaželala, aby sa tu cítili vždy príjemne a plnohodnotne rozvíjali vzájomné medziľudské vzťahy.

obrazok obrazok obrazok

Gréta Očkayová | 7. 4. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 255x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou