smahu správy

MDŽ v Oľšavke

obrazokPo „revolúcií v roku 1989“, bolo všetko staré zlé, bolo potrebné to zrušiť, zmeniť, nahradiť, či to bolo podložené pravdivou históriou, alebo nie. Nevyhol sa tomu ani sviatok žien MDŽ oslavovaný 8.3.2017. Vraj to bol komunistický prežitok, tak s ním preč. Pravdivá história hovorí niečo iné, preto s návrhom starostu obce sa stotožnili aj poslanci OcZ a pripomenutie si tohto sviatku bolo zaradené do plánu kultúrno-spoločenských akcií obci v roku 2017.

Nedeľa, 12. marca, bola dňom, kedy sa v obci Oľšavka v kultúrno-spoločenskej miestnosti konalo toto krásne podujatie za hojnej účasti nielen žien, ale aj ostatných občanov obce. Samotné podujatie sa nieslo v slávnostnom duchu a mimo príhovoru starostu obce k ženám, jeho spomenutí skutočnej histórie vzniku tohto sviatku, bolo zo strany obce vykonaný akt ocenenia piatich žien, ktoré sa významnou mierou podieľali a podieľajú na zviditeľňovaní obce navonok a robia prácu naviac v prospech občanov obce.
Nechýbala medzi nimi aj najstaršia občianka obce tetka Helena Bružinová, ktorá minulý rok oslávila prekrásnych 93 rokov. Ďalej to bola tetka Mária Čumová, bývala poslankyňa ešte okresu Svidník, ako jedná z mala žien, ktoré túto funkciu zastavali, taktiež ešte žijúca členka folklórneho súboru z Oľšavky, ktorá vystupovala na Svidníckom festivale ešte v roku 1956. Ocenenie si určite zaslúžilá aj Mária Birošová, správkyňa Domu smútku, ktorá si plní nielen svoje povinnosti, ale ešte rada pomôže a usmerní pozostalých v období ich smútku za ich blízkymi. Vedúca FS Oľšavčanka Emília Dziaková, bola ďalšia, ktorá od marca 2015 významnou mierou prispela k prezentovaní obce nielen na domácich spoločenských akciách, ale aj navonok, za znovuobnovenie višavských zvykov, tradícií a obyčajov. Za to, že v dedine ešte máme obchod pohostinstvo a dobrý obchod a aj muži, že majú priestor na „sebarealizáciu“, patrí srdečné poďakovanie a ocenenie Marene Kocákovej, ktorá túto činnosť vykonáva ešte od roku 1999, najskôr pod PD Bukovce a potom už súkromné.
Srdečná vďaka všetkým oceneným a verím, že na budúci rok k ním pribudnú ďalšie ženy, pretože ešte máme úspešné podnikateľky, úspešne učiteľky, ktoré vedeli nielen pripraviť program s deťmi, ale aj s ním vystúpiť a tak potešiť občanov obce, na kde to uskutočnených akcií v obci a ďalšie. Všetkých päť žien pri oceňovaní mimo poďakovania od obce obdŕžali kvet a darček.
V programe v dvoch vstupoch pred účastníkov predstúpil zabávač Jožko Jožka a samozrejme, ako tradičné doteraz, nie síce u nás nesklamal svojím vystúpením a výborné rozosmial, zabavil a pobavil všetkých na úkor vybraných jednotlivcov, nevynímajúc ani starostu, za čo mu patrí taktiež srdečná vďaka. Obec pre účastníkov slávnostného podujatia na záver pripravila malé pohostenie a každá žena obdŕžala kvietok a malú pozornosť. Touto cestou sa chcem ešte poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na príprave priestorov OcÚ, na obsluhe pri malom pohostení účastníkov podujatia, za ozvučenie miestnosti Mariánovi Mayerovi, za šťavnatý zákusok od firmy Timdži Stropkov, za ústretovosť pracovníkov Kvetinárstva Eben Stropkov a Tlačiarni Akcet plus s.r.o. Svidník a najmä Jurajovi Maťašovi Pekáreň Šandal za chutné záviny a sladké pečivo, ktoré dodal a sponzoroval pre našu akciu.
Ján Biroš

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok

redakcia | 31. 3. 2017 | Obce okresu | Odkaz na článok | | 119x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou