smahu správy

Skončené dielo?...

Život človeka je krehký, žiadna jeho minúta nie je samozrejmosťou a tvárou v tvár voči pozemskej konečnosti prestáva mať určujúci zmysel akékoľvek zháňanie, hromadenie, budovanie „stavieb“ stojacich na pominuteľných základoch.

To, čo zostáva, je hlboká pokora a túžba „poznačiť“ svet svojou trvácnou stopou, stopou, ktorá nevymizne spolu so spomienkami tých, ktorí taktiež odchádzajú, ale stopou, ktorá raz a navždy popíše papier sveta, štátu, regiónu, mesta, v ktorom sme sa mihli.
Smrť možno pokoriť len tak, že svojim skutkom dáme nadčasovú hodnotu a som presvedčená o tom, že Jankovi Cichému sa to v kontexte našich regionálnych, mestských dejín podarilo. Ako hrdý národovec bol významnou osobnosťou a spoluzakladateľom oživotvorenia Matice slovenskej v Stropkove. Svoje názory rozhodne obhajoval aj v nepohodlnom čase a radšej odhodlane prijal degradáciu a prenasledovanie, ako by sa mal čo i len na moment spreneveriť vlastnému presvedčeniu. Celý život pracoval na kultúrnom rozvoji mesta. Je spoluautorom dielka, ktoré vyšlo pod názvom Z dejín a zápasov hornošarišských matičiarov a na stole mu zostala rozpísaná kniha Pod stropkovskou turňou. Do poslednej minúty poctivo a so zápalom jemu vlastným pracoval a ešte koncom novembra 2008 na stretnutí so žiakmi v knižnici zanietene rozprával o histórii slovenského národa a dôležitosti národného povedomia. Učil, vychovával a vštepoval mladým ľuďom, aké je potrebné hájiť svoje územie, kultúru, tradície, aký dôležitý je pocit zaradenosti a vlastnej identity.
Odišiel v čase najkrajších sviatkov, v čase Vianoc, ticho ako skromní a hodnotní ľudia odchádzajú. To, čo za sebou nechal, ho však vždy bude prinavracať späť.
Skončené dielo? Iba život skončený.
Zem svoje plody vydala.
Aby si vzala najvzácnejší plod.
Ak ťažko v boji, ťažšie v lúčení –
ale nech slza zúfalá
nám čiernu ružu nepribíja na život.
/V.Mihálik/
za MO MS a MsK Ľ. Antošová

obrazek obrazek

redakcia | 14. 1. 2009 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 225x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou