smahu správy

Fašiangy v Nižnej Olšave vyvrcholili tradičnou zakáľačkou

V rámci pokračovania projektu „Tvorivé dielne a kultúra bez hraníc“ v rámci Schémy malých grantov pre program Cezhraničnej spolupráce, podporený z Nórskeho finančného mechanizmu a Úradom vlády SR, sa minulý víkend v našej malebnej dedinke konal dvojdňový workshop „Tradičná zakáľačka“. Prípravy na ňu boli zahájené už týždeň vopred a v sobotu v skorých ranných hodinách to začalo, kedy remeselníci, obslužný personál, ženy a chlapi z obce začali pracovať a ukazovať, ako to na pravej zabíjačke bolo kedysi. Štvrtilo sa, porciovalo a upravovalo mäsko na rôzne spôsoby.
Prialo nám aj počasie a na šikovných kuchárov a ich pomocníkov sa pousmialo slniečko, ktoré vyčarovalo úsmevy na tvárach a robota išla krásne od ruky. Od rána sa varil guľáš, topil „šmalec“, pripravovali sa oškvarky, výpečky, údili klobásky, vyrábali jaternice a tlačenka. Počas školy spevu a tanca prihraničných regiónov sa stretli experti, umelci, amatéri a profesionáli zo Slovenska a Ukrajiny, ktorí si prehlbovali svoje umelecké zručnosti v oblasti tradičnej ľudovej kultúry oboch regiónov. Po degustácii prvých zakáľačkových jedál prišli na rad vystúpenia našich domácich a ukrajinských hudobných zoskupení a celou Nižnou Olšavou sa niesli melodické piesne. Zábava trvala do neskorých nočných hodín a pokračovala ďalší deň, kedy sa uskutočnil fašiangový sprievod dedinou za doprovodu masiek, ktoré vlastnoručne vyrobili deti ZŠ spolu so svojimi učiteľkami. Svojou návštevou nás poctili projektoví partneri, zástupcovia VÚC, verejnej správy a samosprávy. Vyvrcholením bolo spoločné vystúpenie súborov zo Slovenska a Ukrajiny kde vystúpili domáci FS OLŠAVČAN s pásmom „Fašiangy v obci“, zahraničné skupiny LIPTAKY, MUZIKI a BEREZNIANE zo Zakarpatskej časti Ukrajiny a záver obstarali MUZIKANCI RASLAVICKÉ. Veľa sme videli, počuli, čo to sme sa naučili a vyskúšali na scéne a dobre sa zabavili všetci, ktorí prišli. Pripravené zakáľačkové špeciality boli veľmi chutné, za čo patrí vďaka všetkým, čo sa o to pričinili.
Už teraz sa tešíme na ďalšie aktivity v rámci pokračovania projektu a to marcovú návštevu Ukrajiny – „Tradičný karneval na Ukrajine“ a aprílovú akciu v Nižnej Olšave – „Maľované a zdobené vajíčko“, na ktoré už teraz všetkých srdečne pozývame.
Mgr. Martina Maliňaková
Ing. Zuzana Zemčáková

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok

redakcia | 17. 3. 2017 | Obce okresu | Odkaz na článok | | 119x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou